Od dzisiaj z Chin do Rosji jeździ się z karnetem TIR. Pierwsze zestawy z chłodniami są już w trasie

Transport drogowy między Chinami a Rosją, realizowany dzięki karnetowi TIR, stał się dzisiaj rzeczywistością. W chińskim mieście Dalian odbyła się inauguracja wykorzystywania karnetów na tego typu trasach. Od razu wystartował też pierwszy konwój pojazdów, za niecałe 12 dni mający rozładować się Nowosybirsku.

Dzięki konwencji TIR, organizacja rosyjsko-chińskich przewozów ma być znacznie łatwiejsza, szybsza i obarczona mniejszym ryzykiem. Szacuje się, że czas przejazdu zmniejszy się niemal dwukrotnie, w związku z krótszymi postojami na granicach i mniejszą ilością formalności. Tym samym wykorzystywanie ciężarówek stanie się prawdziwą alternatywą dla transport kolejowego lub lotniczego.

W ramach opisywanego przedsięwzięcia, Chińczycy przygotowali sześć głównych szlaków, gotowych na przyjęcie dużej ilości ciężarówek. Rozpoczynają się one na wschodzie Chin, przy najbardziej rozwiniętych miastach, prowadząc w kierunku granic z Mongolią, Kazachstanem, Kirgistanem oraz Rosją.

Miasto Dalian na mapie świata:

Również dzisiaj rozpoczął się pierwszy przejazd, który korzysta z nowych zasad. Grupa chińskich oraz rosyjskich samochodów ciężarowych pokona 5,6 tys. kilometrów, by dotrzeć z miasta Dalian do Nowosybirska. Dalian to miasto położone stosunkowo blisko Pekinu, a przy tym będące istotnym portem morskim. Nowosybirsk leży natomiast 3,4 tys. km na wschód od Moskwy.

Wszystkie uczestniczące w przejeździe ciężarówki posiadają karnety TIR i ominą po drodze Mongolię. Do chińsko-rosyjskiej granicy mają około 1,8 tys. kilometrów i przekroczą ją pod miastem Zabajkalsk. Następnie dotrą do miast Czyta, Ułan Ude oraz Irkuck, a punktem docelowym będzie wspomniany Nowosybirsk. Ciężarówki powinny się tam stawić 29 maja, a więc za półtora tygodnia. Co też ciekawe, w opisywaną trasę wysłano zestawy chłodnicze, przewożące między innymi owoce i warzywa. To całkowicie nieprzypadkowe, jako że Rosjanom najbardziej zależy właśnie na szybkim transporcie żywności. Raz, że Chiny potrafią ją dostarczyć bardzo tanio, dwa że wypełnia to braki wytworzone europejskim embargiem.