Obowiązkowe wyposażenie ciężarówek w nowym projekcie Komisji Parlamentu Europejskiego

Źródło powyższego zdjęcia: Continental zupełnie odmieni wnętrza ciężarówek – parkować będziemy niczym w Euro Truck Simulatorze

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego przygotowała propozycję nowych wymagań dla producentów pojazdów. Wraz z nią lista obowiązkowego wyposażenia samochodów ciężarowych może ulec poważnemu rozszerzeniu.

Zgodnie z komisyjną propozycją, wszystkie nowe pojazdy miałyby zostać wyposażone między innymi w aktywny tempomat. Miałby on pilnować odstępu od poprzedzających pojazdów, ograniczając ilość najechań na tył. Obowiązkowa miałaby też być instalacja do blokady alkoholowej, pozwalająca łatwo zamontować taki system w pojeździe. Dzięki temu w przyszłości blokady alkoholowe mogłyby się stać powszechnym wyposażeniem.

Dalej na liście mamy system zapisywania danych o ruchu pojazdów tuż sprzed wypadku. Wymienia się też system oceniający styl jazdy kierowcy i ostrzegający go w razie przemęczenia lub nadmiernego rozproszenia. Ponadto komisja domaga się (bliżej niesprecyzowanych) systemów poprawiających bezpieczeństwo przy cofaniu, a także obowiązkowego monitorowania ciśnienia w oponach. To ostatnie mogłoby skutecznie ograniczyć ilość „wystrzałów”.

Propozycja przewiduje też, by dwa systemy obowiązkowe obecnie w ciężarówkach stały się wymagane w autach osobowych i dostawczych. Mowa tutaj o automatycznym hamulcu awaryjnym oraz systemie ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu.

Do tego dochodzi jeszcze jedna szersza propozycja, dotycząca typowo samochodów ciężarowych. Komisja chce narzucić producentom takie projektowanie kabin, by „martwe pola” zostały zupełnie wyeliminowane. Może to więc oznaczać  na przykład popularyzację przeszklonych drzwi, stosowanie dodatkowych kamer, czy nawet montowanie kabin wyraźnie niżej. Wszystko po to, by chronić pieszych i rowerzystów.

Poza tym wszystkim, europarlamentarzyści pochylili się też nad kwestią komputeryzacji pojazdów. Zgodnie z propozycją nowych przepisów, pojazdy zautomatyzowane, w których człowiek będzie pełnił jedynie rolę awaryjną, mają zostać dopuszczone do powszechnego użytku. Gdy natomiast zwiększy się w tym zakresie zaufanie społeczne, chce się dopuścić także ruch pojazdów całkowicie autonomicznych.

Na koniec mamy zaś dodatkowe wymaganie dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa. Komisja zwróciła uwagę, że producenci powinni zabezpieczać swoje samochody na wypadek ataków hakerów. Jest to odpowiedź na wspomnianą komputeryzację, mogącą być obiektem zainteresowania ze strony terrorystów.

Kiedy nowe zmiany mogą wejść w życie? Nieoficjalnie mówi się o 2024 roku. Niemniej cała sprawa nie jest jeszcze nawet przesądzona i musi zostać zaakceptowana przez  unijne instytucje. Najbliższy w kolejce jest Parlament Europejski w pełnym składzie, mający zająć się powyższymi propozycjami w połowie marca.