rekrutuj 40ton665
Opublikowane 3 Styczeń, 2017

Obowiązkowe winiety w Paryżu, od 16 stycznia? Jak najbardziej, choć tymczasowo tylko dla Francuzów

winieta_paryz

Polskie media obiega informacja o winietach dla pojazdów wjeżdżających do Paryża, które mają obowiązkowe już od 16 stycznia. Czyżby Francuzi po raz kolejny postanowili zaskoczyć branże transportową, informując o nowych obowiązkach dla przewoźników z minimalnym uprzedzeniem? Tym razem wyjątkowo tak się nie stało, jako że nowe przepisy tymczasowo mają dotyczyć wyłącznie osób, które mają samochód zarejestrowany we Francji.

Winietę uzyskać można drogą internetową, poprzez stronę dostępną TUTAJ. Jak na razie strona ta jest jednak dostępna wyłącznie w języku francuskim i akceptuje przy rejestracji wyłącznie francuskie numery rejestracyjne. Zmieni się to dopiero w nadchodzących miesiącach i tym samym posiadanie winiety będzie w przypadku obcokrajowców obowiązkowe dopiero od 1 kwietnia 2017 roku. Wówczas też strona internetowa ma być dostępna w innych językach, co ułatwi nam zamówienie odpowiedniej naklejki. Oto cytat ze strony internetowej www.crit-air.fr:

Pojazdy, które nie są zarejestrowane we Francji, tj. głównie pojazdy turystów i pozostałych podmiotów europejskiego obrotu gospodarczego, muszą posiadać winietę Crit‘Air w pojeździe dopiero od 01.04.2017 r., aby móc wjechać do francuskiej strefy ekologicznej Zones à Circulation Restreinte (ZCR).

Ile będzie kosztowała taka winieta? ” Crit’Air Vignette”, bo tak się to nazywa, kosztuje we Francji 4,18 euro za miesiąc i będzie obowiązywało zarówno auta osobowe, jak i ciężarówki oraz autobusy. Posiadanie takiej winiety będzie obowiązkowe, aby wjechać do Paryża między poniedziałkiem a piątkiem, w godzinach 8.00 – 20.00. Dodatkowo wyznaczona na winiecie kategoria emisji spalin (powyżej przykład winiety dla aut elektrycznych) będzie wyznaczała, czy do danego miejsca możemy wjechać. Wszystko zaś dlatego, że Paryż boryka się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. kierowca napisał(a):

  Jeszcze trochę i zabraknie miejsca na szybie na te wszystkie naklejki które faktycznie oznaczają to samo – klase EURO czystości spalin.
  Niemcy maja swoje, Austria ma swoja, teraz Francja a w kolejce 24 inne kraje… Brawo!!!!

 2. dgsgsd napisał(a):

  ciekawe czy jeśli ktoś jedzie tranzytem ringiem A86 to też musi mieć taką winietę? N104 pewnie nie będzie tego wymagała bo pobudowana jest raczej poza terenem Paryża

 3. SZYMEK napisał(a):

  Na 100% A86 będzie objęta koniecznością posiadania naklejki. dobrze że chociaż w nocy można jeździć bez.

 4. BlastX napisał(a):

  Z tekstu wynika, że winieta jest ważna miesiąc. Czyli, że co miesiąc będę musiał zamawiać nową naklejkę?

 5. Tom napisał(a):

  naklejka jest bezterminowa

 6. zwierzak napisał(a):

  można ją kupić na stacjach paliw we Francji? Niestety na stronie nie przepuszcza polskich tablic rejestracyjnych ;(

 7. babyk napisał(a):

  Jest możliwość kupić taką naklejkę w Polsce?
  Aby od zamówienia do wydania zmieścić się w czasie 2-ch dni
  Ewentualnie gdzie mogę podjechać na warsztat albo do jakiego pkt żeby móc to załatwić w przyspieszonym terminie

Odpowiedz