Obowiązkowe ostrzeżenia przed martwym polem – nowe, francuskie wymagania dla ciężarówek

We Francji trwają prace nad zupełnie nowymi wymaganiami dla samochodów ciężarowych. Mają one wejść w życie 1 lipca 2020 roku, a ich głównym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów.

Zgodnie z nowymi przepisami, każdy pojazd o DMC powyżej 3,5 tony będzie musiał zostać wyposażony w graficzne ostrzeżenia przed „martwym pole”. Pojawią się one przy miejscach o ograniczonej widoczności, by ostrzegać w ten sposób pieszych oraz rowerzystów.

Wiadomo już, że za brak ostrzeżeń będzie groziła finansowa kara. Nie wiadomo jednak jak będzie ona wysoka, a także jak same ostrzeżenia będą miały wyglądać. Kwestie te określi późniejszy dekret, który jest dopiero w przygotowaniu.

Czy obowiązek będzie dotyczył także ciężarówek zagranicznych? Z teoretycznego punktu widzenia nie jest to możliwe. Konwencja wiedeńska przewiduje bowiem, że pojazd musi spełniać wymagania techniczne wyłącznie z kraju swojego zarejestrowania.

Na koniec warto sobie przypomnieć statystyki, które kilka dni temu opracowano w Holandii. Okazało się wówczas, że niemal połowa rowerzystów nie potrafi poprawnie wskazać „martwego pola”. W tej sytuacji francuski pomysł z ostrzeżeniami wydaje się całkiem sensowny.

Poniżej: holenderska ciężarówka z graficznym ostrzeżeniem przed martwym pole, szerzej opisywana w tym artykule