transfactor3665
Opublikowane 16 Marzec, 2017

Obowiązkowe opony zimowe na osi prowadzącej ciężarówki – nowe niemieckie wymaganie na rok 2020

niemcy_zima_rotenburg_ciezarowki_przewrocone_wypadek

Zimowe opony na osi prowadzącej, mające co najmniej 3 milimetry głębokości bieżnika – oto nowe niemieckie wymaganie dla użytkowników samochodów ciężarowych. Opony z zimowymi oznaczeniami mają być obowiązkowe od 2020 roku, oczywiście w okresie zimowym.

Projekt przepisów wprowadzających powyższą nowość został już zatwierdzony przez parlament. Tym samym jego los wydaje się być przesądzony. Ciekawy jest jednak fakt, że Niemcy zdecydowali się dopiero na rok 2020. Część parlamentarzystów co prawda chciała zmienić prawo już w tym roku, lecz okazali się oni być w mniejszości.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Dziękuję wszystkim za poprawkę! Oczywiście chodziło o głębokość 😉

 2. riddick204POLEY napisał(a):

  ciekawe pojedzie auto z Polski do Hiszpanii u niemca mam mieć zimówki na Hiszpanii plus 20 i co z oponami do wyrzucenia się nadają…

 3. rafa napisał(a):

  Taaaakie zimy że trzeba firmy jeżdżące na Skandynawie będą miały, cześć się dostosuje ale większość będzie miała kolejny powód do otrzymania mandatu… Mam komplet na ciągniku + naczepa i powiem szczerze że zimą jeżdżę dużo spokojniej. Trochę śniegu i większość autostradowych opon o obniżonych oporach toczenia przyprawia kierowców o ból głowy a zimóweczka śmiga jak trzeba (myślenia i rozwagi nie zastąpi)

 4. WildS napisał(a):

  Całkiem rozsądnie jeśli chodzi o datę. Przez 3 lata większość aktualnie używanych opon zdąży się zużyć i będzie można w miarę zużycia kupić nowe, uwzględniając potrzebę posiadania dodatkowego kompletu. A nie – wszyscy na raz kupują zimówki.
  Inna sprawa – czy na prawdę w Niemczech potrzebne są zimowe opony? Całoroczne M+S od lat się sprawdzają.
  No chyba, że przepisane/przetłumaczone pobieżnie i faktycznie chodzi o M+S (ze śnieżynką).

  • ciekawy napisał(a):

   zobaczysz jak to rozsądnie będzie jak założysz zimówkę i pojedziesz do Hiszpanii jak wyżej wspomniał kolega riddick204POLEY..
   Jedna zima….
   Tyle pojezdzisz po Europie.
   Jak zaczniesz liczyć, że co rok nową oponę musisz kupić (np Michelin około 3tyś/szt.)
   To o rozsądku z zimówkami przy temp powyżej “0” przestaniesz myśleć..

 5. Mc6 napisał(a):

  A dalej do hiszpani narobić hałasu i przy okazji “kapcia” złapać. No chyba, ze szefo będzie kazał zamieniać na parkingu po wyjechaniu z zimy.

 6. Łukasz napisał(a):

  Opona zimowa czyli taka, ktora posiada ustalona glebokosc bieznika plus oznaczenie zimowe (M+S lub S czy inne SNOW). Takie Oznaczenie mozna zrobic na kazdej oponie, wystarczy wytopic je na boku opony. Jesli mnie pamieec nie myli to pare lat temu taki pomysl wprowadzili w zycie na Bialorusi… Pozdrawiam

 7. głos rozsądku napisał(a):

  Apeluje o rozsądek! Przeglądnijcie aktualne ustawodawstwo niemieckie w tym zakresie! Po pierwsze opona z oznaczeniem zimowym jest to opona posiadająca symbol M+S czyli Mood and Snow – opona na błoto i śnieg!
  Na chwilę obecną takie opony w okresie zimowym samochód ciężarowy musi posiadać TYLKO na osi napędowej.
  Zmiana którą proponują Niemcy ma rozszerzyć obowiązek zakładania opon M+S również na osi przedniej.
  Biorąc pod uwagę, że aktualnie 80% opon do pojazdów ciężarowych to opony M+S to ja osobiście problemu nie widzę.

 8. Redford napisał(a):

  Opona M+S to nie opona zimowa!!!!! U mnie nawet w osobowce na letniej oponie jest oznaczenie M+S. Opona zimowa to taka która posiada symbol (góry ze śnieżynką) Takie jakie opony są wymagane na Skandynawie.

Odpowiedz