OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 11 Wrzesień, 2018

Obowiązek ograniczenia zużycia paliwa ciężarówek – komisja Parlamentu Europejskiego jest za

W nawiązaniu do tekstu:

Do 2025 roku zużycie paliwa ciężarówek musi spaść o 15 proc. – to propozycja Komisji Europejskiej

Samochody ciężarowe stanowią jedynie 5 proc. wszystkich pojazdów jeżdżących po europejskich. Mimo to odpowiadają one za emisję aż 22 proc. wszystkich samochodowych spalin. Z tego też powodu Unia Europejska pracuje nad nowymi limitami emisji CO2.

Komisja Europejska chce, by do 2025 roku emisja CO2 przez samochody ciężarowe została ograniczona o 15 proc. W ciągu kolejnych pięciu lat, do roku 2030, ma się natomiast osiągnąć ograniczenie o pełne 30 proc.

Taka propozycja Komisji Europejskiej została przedstawiona cztery miesiące temu. Teraz nowe przepisy muszą zostać zaakceptowane przez cały szereg instytucji. I właśnie wczoraj odbyło się w tej sprawie pierwsze głosowanie.

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska zagłosowała za wprowadzeniem powyższych norm. To natomiast utorowało drogę do kolejnego głosowania, w którym udział weźmie cały Parlament Europejski. Będzie to miało miejsce już w przyszłym miesiącu.

Przypominam, że emisja CO2 jest zawsze wprost proporcjonalna do zużycia paliwa. Skoro więc pojawią się limity emisji CO2, będzie to jednoznaczne z wprowadzeniem limitów zużycia paliwa.

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Misiek z fajnego iveco napisał(a):

  Nie zdziwiłbym się jakby wprowadzili ograniczenie do 70 na autostradach.

 2. Hrumol napisał(a):

  “[…]do 2025 roku emisja CO2 przez samochody ciężarowe została ograniczona o 15 proc. W ciągu kolejnych pięciu lat, do roku 2020[…]” – Filipie, chyba coś Ci się rachunki nie zgadzają. Albo 2020 i 2025 albo 2025 i 2030.

 3. KM napisał(a):

  “emisja CO2 jest zawsze wprost proporcjonalna do zużycia paliwa”
  Nie jest, bo różne paliwa emitują różna ilość CO2 na jednostkę ciepła. Im krótszy łańcuch węglowy tym mniej. A konkretnie o ciężarówkach to przejście na metan zmniejsza emisję coś około 1/3 przy tym samym zużyciu energii z paliwa. Więc sama gazyfikacja połowy rozwiązuje problem. A elektryfikacja miejskich też będzie postępować, średnie emisje i tak spadną.

 4. Da_las napisał(a):

  Kto obstawia jakie beda pojemnosci silnikow w standardowych ciagnikach siodlowych? 6, 7 a moze nawet 9 litrow??? Oczywiscie mocy i tak bedzie pod 500 koni. Na papierku oczywiscie…

 5. Banda debili eu napisał(a):

  Komisja Europejska nakarze od 2020r prostować banany, poniewaz sa krzywe co jest objawem nie tolerancji dla ogórków.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.