Obowiązek ograniczenia zużycia paliwa ciężarówek – komisja Parlamentu Europejskiego jest za

W nawiązaniu do tekstu:

Do 2025 roku zużycie paliwa ciężarówek musi spaść o 15 proc. – to propozycja Komisji Europejskiej

Samochody ciężarowe stanowią jedynie 5 proc. wszystkich pojazdów jeżdżących po europejskich. Mimo to odpowiadają one za emisję aż 22 proc. wszystkich samochodowych spalin. Z tego też powodu Unia Europejska pracuje nad nowymi limitami emisji CO2.

Komisja Europejska chce, by do 2025 roku emisja CO2 przez samochody ciężarowe została ograniczona o 15 proc. W ciągu kolejnych pięciu lat, do roku 2030, ma się natomiast osiągnąć ograniczenie o pełne 30 proc.

Taka propozycja Komisji Europejskiej została przedstawiona cztery miesiące temu. Teraz nowe przepisy muszą zostać zaakceptowane przez cały szereg instytucji. I właśnie wczoraj odbyło się w tej sprawie pierwsze głosowanie.

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska zagłosowała za wprowadzeniem powyższych norm. To natomiast utorowało drogę do kolejnego głosowania, w którym udział weźmie cały Parlament Europejski. Będzie to miało miejsce już w przyszłym miesiącu.

Przypominam, że emisja CO2 jest zawsze wprost proporcjonalna do zużycia paliwa. Skoro więc pojawią się limity emisji CO2, będzie to jednoznaczne z wprowadzeniem limitów zużycia paliwa.