OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 3 Sierpień, 2018

Obciążenia za przepał zniesione w czasie upałów i kierowcy w hotelach – Solidarność apeluje do firm

NSZZ „Solidarność” zaapelowało do przewoźników w sprawie letnich upałów. Związek prosi o serię ustępstw, pomagających uczynić letnie życie w kabinie bardziej znośnym.

Czego konkretnie chciałaby “Solidarności”? Mowa tutaj zwłaszcza o zniesieniu obciążeń za przepał, mogących wynikać z włączania silników na postoju. Dzięki temu kierowcy mogliby częściej schładzać kabinę przy pomocy klimatyzacji. “Solidarność” zaleca też wynajmowanie dla kierowców miejsc w klimatyzowanych hotelach, zwłaszcza na okres dłuższego wypoczynku.

Uzasadniając swoje oczekiwania, “Solidarność” mówi o zwłaszcza o stanie zdrowia kierowców. Faktem bowiem jest, że przebywanie w kabinie nagrzanej do 50 stopni Celsjusza może mieć zgubne skutki dla organizmu. Uniemożliwia to też odbycie rzeczywistego wypoczynku.

Powyższy apel związkowców został przekazany stowarzyszeniu Transport i Logistyka Polska, zrzeszającemu największe firmy transportowe w kraju. Ja natomiast przypomnę dyskusję na ten temat, która rozgorzała ostatnio w Holandii: Idź spać do hotelu, jeśli nie masz klimatyzacji postojowej – medialne przepychanki w sprawie postojów.

Ten wpis ma 26 komentarzy

 1. egon napisał(a):

  w polsce zeden hotel 3gwiazdkowy nie ma klimy , tylko hotel 4 gwiazdkowy ma klime , pozostaje pytanie jak zestawem zajechać pod taki hotel , koszt pokoju ok 500 zł

  • Andrzej napisał(a):

   To o czym piszesz to nie problem kierowcy, tylko tego, kto go zatrudnia, więc zasada jest jedna problem rozwiązuje ten kto go ma ( czytaj pracodawca), a kierowca niech idzie do hotelu, a w razie problemu ze zwrotem za rachunek, do Sądu i na `100% ma wygraną w kieszeni.

 2. Jaciej napisał(a):

  A co to jest “przepał”? I na jakiej podstawie można kierowcę obciążyć? Apel NSZZ raczej do policji powinien kierować aby nie karala kierowców za pracujący silnik w czasie pauzy. Bo szef to mi na h.. Może naskoczyć przy najniższej krajowej i dietach

 3. realista napisał(a):

  Nieroby związkowe jak zwykle oderwani od rzeczywistości,apel typowo pod publiczke.

 4. Andrzej napisał(a):

  Art 8 ust 8 ” Jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju” to cała prawda o spaniu w kabinie pojazdu. Przypomnę – JEŻELI KIEROWCA DOKONA TAKIEGO WYBORU to może ale NIE MUSI SPAĆ w kabinie pojazdu samochodu ciężarowego. Dopóki kierowca nie zacznie świadomie korzystać z przysługujących mu praw będzie traktowany tak jak tego chce jego pracodawca, czyli będzie spać w 40 stopniowych upałach w samochodach bez klimatyzacji postojowej, a w razie zwiększonego zużycia paliwa będzie za nie obciążany. Zasada jest jedna po co mam odpoczywać w godnych i przyzwoitych warunkach jak mogę gotować się w kabinie i jest mi z tym dobrze. To od nas kierowców zależy czy śpimy w hotelu (koszt ponosi nasz pracodawca), czy w samochodzie i pamiętajcie o tym, bo zawsze będziecie bici.

 5. Mokr napisał(a):

  Popieram jaciej popieram

 6. Andrzej napisał(a):

  N marginesie odniosę się jeszcze do apelu NSZZ Solidarność. Dla mnie to śmieszne, żeby “prosić” przedsiębiorców o coś co każdemu kierowcy należy się jak psu buda. Niech Solidarność zajmie się wreszcie zarobkami kierowcy i jego składnikami ( np. najniższa krajowa i pseudo dodatki ), a nie mydlą nam oczy ich pozornym zaangażowaniem w pomoc kierowcy na parkingu w czasie odbioru odpoczynku.

 7. ABC napisał(a):

  Ta cała banda związkowych nierobów niech się weźmie za prawdziwą pracę a nie gadanie pod publiczkę. Mowa TRAWA. Nacisk powinien iść kierunku klimatyzacji postojowych. Od jakiegoś czasu korzystam z klimy postojowej montowanej fabrycznie i muszę przyznać że to super sprawa.

  • Gruby napisał(a):

   Ale chyba nie w Volvie bo na italii potrafiła mi prąd w aucie po trzech godzinach wyłączyć i sauna w aucie, że na zawał można wykitować fabryczna klima w aucie z ok 20 tys km przebiegu podkreślam nie jakiś shit w starym gracie.

 8. Pk napisał(a):

  Andrzej ja się zastanawiam gdzie Ty śpisz w trasie ew. gdzie spałeś jeśli jeździłes za granicę.
  Co do upałów minie lato i wszyscy zapomną o problemie.

  • Andrzej napisał(a):

   Jeździłem kilkadziesiąt lat za granicę i podejrzewam, że Ciebie jeszcze wtedy na świecie nie było. Były to jednak czasy dla kierowców dużo lepsze i spanie w kabinie pojazdu było inaczej rozliczane. Dziś, kiedy kierowca ma zupełnie inne warunki zatrudnienia, płacy i cały szereg innych regulacji dla niego nie zawsze korzystnych, powinien zacząć myśleć o sobie, swoim zdrowiu i przyszłości. Dlatego pracodawca powinien brać to pod uwagę, że decyzja o spaniu w kabinie należy do KIEROWCY, a miejsce do spania w hotelu zawsze można znaleźć, tylko trzeba tego rzeczywiście chcieć.Pora roku tu ma drugorzędne znaczenie, najważniejsza jest świadomość nie tylko obowiązków wynikających ze stosunku pracy, ale dużo ważniejsze – PRAW, jakie ma pracownik i do czego jest zobowiązany ten kto go zatrudnia. Dziś są czasy, gdzie pracownik jak nie będzie o swoje walczył to nikt mu nie pomoże.

 9. Użytkownik* napisał(a):

  Ciekawe jak mnie bez sądu za przepał obciążą kto to pisze solidarnść analfabety

 10. Janek napisał(a):

  Co oni wywalczyli dla kierowców przez cały swój okres istnienia???
  Po co wogole zabierają głos jak za 2tyg upały się skończą i temat się skończy za 6 miesięcy będą pi…ć o rampach do odśnieżania i kolejny rok minie.
  Nie potrzebuje żadnego hotelu ani innego budynku z klimatyzacją niech zniosa debilne zakazy letnie w piątki i soboty to będę się mógł w domu chodzić.

 11. Obserwator napisał(a):

  Jakie przespały? To solidarność nie wie że nie ma czegoś takiego jak przepływu.

 12. Gruby napisał(a):

  “Zniesienie obciążeń za przepał”???? Nosz kur..a uśmiałem sie jak nigdy, pracodawca przy transporcie międzynarodowym nie ma prawa mnie obciążyć za spalanie samochodu, międzynarodowy transport drogowy nie podlega żadnym normom zużycia paliwa, więc “solidarność” niech nie udaje, że coś robi…co z tematem podstaw kierowców?? “Solidarność” też tak niby temat nagłaśiała, miały być rozmowy, miały być podstawy min 4500 zł, a jak większość jeździła na najniźszej krajowej tak dalej jeździ…pic na wode fotomontaź i nic więcej.

  • Kiero napisał(a):

   A co to znaczy że transport międzynarodowy nie podlega żadnym normom? A to wogule istnieje jakieś prawo mówiące o normach poliwowych? Przecież to indywidualna sprawa właściciela ciężarówki, i nic w tym dziwnego, paliwo to koszt transportu, a wyższe koszta to mniej kasy w kieszeni.

  • JUNGEN napisał(a):

   Pytanie ile Ci to auto na wolnych obrotach spali jak pochodzi pod wieczór te 3-4 h zanim słońce nie zajdzie i się nie ochłodzi, za przeproszeniem pieprzycie jak poparzeni.

   • Trakeiro napisał(a):

    Dać xd 105.460, awaria Webasto. 15h pauzy, około 24 litry. Troszkę wyższe obroty na tempomacie były, żeby nie było takich drgań. 1,6L/h pracy silnika. Zimnawa wiosna, spadało w nocy pod -2. Dolicz klimę i myślę, że wyjdzie podobnie przy takim starym aucie €5.

 13. Kierowca napisał(a):

  Tylko glupek placi za przepaly. W jednej firmie probawali mnie obciazyc za przepal pokazano mi fakture i bylo napisane zakup paliwa szt 1 i kwota do zaplaty. Wzialem te fakture i napisalem na nuej. Prosze o sadowy nakaz zaplaty. Nie podpisalem jej i oddalem dyspozytorowi. To straszono ze mi diety nie wyplaca. I na straszeniu sie skonczylo

 14. Prawda napisał(a):

  Nieroby i Pan Pierd sami to wymyślili ?
  Piszą już w prasie ogólnopolskiej ,że jest już 10 ofiar biorców dopalaczy.
  Obawiam się ,że będzie więcej…..

 15. Użytkownik* napisał(a):

  Dokładnie widac jak się interesuje solidarnosc transportem

 16. JUNGEN napisał(a):

  Ja jak rano odpalę motor to dopiero koło 21 – 22 jak się ochłodzi gaszę, szef się nie czepia bo wie jak to jest w 35 stopniach w cieniu.
  Staram się parkować na uboczu, często tyłem do rajek żeby innym nie hałasować.

 17. Cwaniak napisał(a):

  Dobre mówią o nieobciaxaniu za przepal i namawiają żeby do hotelu odsylali. Ha ha ha to się uśmiałem

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.