Obciążenia za przepał zniesione w czasie upałów i kierowcy w hotelach – Solidarność apeluje do firm

NSZZ „Solidarność” zaapelowało do przewoźników w sprawie letnich upałów. Związek prosi o serię ustępstw, pomagających uczynić letnie życie w kabinie bardziej znośnym.

Czego konkretnie chciałaby „Solidarności”? Mowa tutaj zwłaszcza o zniesieniu obciążeń za przepał, mogących wynikać z włączania silników na postoju. Dzięki temu kierowcy mogliby częściej schładzać kabinę przy pomocy klimatyzacji. „Solidarność” zaleca też wynajmowanie dla kierowców miejsc w klimatyzowanych hotelach, zwłaszcza na okres dłuższego wypoczynku.

Uzasadniając swoje oczekiwania, „Solidarność” mówi o zwłaszcza o stanie zdrowia kierowców. Faktem bowiem jest, że przebywanie w kabinie nagrzanej do 50 stopni Celsjusza może mieć zgubne skutki dla organizmu. Uniemożliwia to też odbycie rzeczywistego wypoczynku.

Powyższy apel związkowców został przekazany stowarzyszeniu Transport i Logistyka Polska, zrzeszającemu największe firmy transportowe w kraju. Ja natomiast przypomnę dyskusję na ten temat, która rozgorzała ostatnio w Holandii: Idź spać do hotelu, jeśli nie masz klimatyzacji postojowej – medialne przepychanki w sprawie postojów.