I znowu o tachografach na rok 2019: Stoneridge zapowiada nowe urządzenie oraz zmiany dla firm

W nawiązaniu do tekstów:

Tachograf VDO DTCO 4.0. z funkcją zdalnej kontroli – trwają już przygotowania do jego użytku

Co konkretnie ujawnią zdalne kontrole tachografów i czego spodziewać się od 15 czerwca 2019 roku

Stoneridge to kolejny producent tachografów, który obwieścił gotowość na przyszłoroczną zmianę przepisów. Co prawda nowe urządzenie nie zostało jeszcze zaprezentowane, ale firma przygotowała już odpowiednie technologie, a także wyjawiła kilka konkretnych informacji.

Nowe unijne wymagania będą obowiązywały od 15 czerwca 2019 roku. Od tego momentu każda nowa ciężarówka będzie musiała zostać wyposażona w tachograf zapisujący lokalizację pojazdu, a także zezwalający na zdalną kontrolę.

W tym celu nowe urządzenia Stoneridge otrzymają dwie nowe technologie – GNSS oraz DSRC. Pierwsza z nich co trzy godziny zapisze lokalizację pojazdu, pozwalając odtworzyć przebieg jego trasy. Druga natomiast radiowo połączy się ze służbami kontrolnymi, przekazując dane z tachografu na przykład do jadącego obok samochodu ITD.

Pod względem obsługi oraz serwisowania tachografów, szykuje się kilka istotnych zmian. Stoneridge potwierdza, że kierowcy nie będą musieli wymieniać swoich kart do tachografów. Czynności tej nie unikną jednak przewoźnicy, musząc wymienić swoje karty firmowe. Oczywiście będzie to konieczne dopiero po kupieniu pojazdu z nowym typem urządzenia.

Warsztaty będą natomiast musiały skorzystać z nowych tabliczek kalibracyjnych, nowych plomb oraz nowego systemu ich rejestrowania. Do tego dojdzie konieczność wymiany kart warsztatowych oraz przeszkolenia pracowników.