Numer VIN obowiązkowy w ogłoszeniach na Otomoto – nowy obowiązek sprzedających

Numer rejestracyjny to jeden z najbardziej widocznych elementów pojazdu. Numer VIN w mniejszych pojazdach odczytamy po prostu z szyby. Mimo to wiele osób ukrywa obie dane przy wystawianiu pojazdów na sprzedaż. Dlatego też popularny, polski serwis Otomoto postanowił zmienić swoje zasady.

Od początku tego tygodnia podanie numer VIN jest na Otomoto po prostu obowiązkowe. Bez uzupełnienia pola z tym numerem, ogłoszenie nie może zostać dodane. Wszystko oczywiście po to, by pomóc kupującym w zweryfikowaniu historii pojazdu. Ogłoszenia mają być też bardziej wiarygodne. Jeśli natomiast ktoś poda fałszywy VIN, może to być dodatkowa „lampka ostrzegawcza” dla kupującego.

W polskiej bazie danych, dostępnej pod adresem historiapojazdu.gov.pl, sam VIN niestety nie wystarczy. Trzeba także podać numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Są jednak sposoby, by po VIN-ie sprawdzić dane pojazdu w autoryzowanym serwisie, czy zweryfikować jego konfigurację i wyposażenie. VIN pozwala też wykupić raport o historii pojazdu w części zagranicznych serwisów, jak na przykład w słynnym Carfaxie.