transfactor3665
Opublikowane 2 Czerwiec, 2017

Nowy wózek Dolly marki Krone – ma hydraulicznie skrętne osie, a przy tym stracił na wadze aż 200 kg

krone_lekki_wozek_dolly_1

Zaoszczędzenie 200 kilogramów na tak niewielkiej konstrukcji, jak wózek dolly, to bardzo dobry wynik. Właśnie o tyle udało się zaś odchudzić wózek marki Krone, wyposażony przy tym w hydraulicznie skrętne osie.

Opisywany pojazd ma siodło na wysokości 98 centymetrów i został stworzony typowo z myślą o rynku niemieckim. Nie dość bowiem, że Niemcy od tego roku masowo dopuszczają ruch 25,25-metrowych zestawów, to wymagają oni właśnie wózków dolly ze skrętnymi osiami. Jest to oczywiście podyktowane troską o zwrotność i możliwie mały promień skrętu, a jednocześnie pozostaje rzeczą typową dla przepisów niemieckich. Dla porównania, w leżącej tuż obok Holandii można ciągnąć wózek dolly także bez skrętnych osi..

krone_lekki_wozek_dolly_2 krone_lekki_wozek_dolly_3

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Dobrzewie88 napisał(a):

  A co to wynalazek że nie ma obrotnicy, tylko jakieś skomplikowany mechanizm o bardzo małym wychyleniu kół. Kilka lat spędziłem w Skandynawii gdzie wózki dolly to standard od jakiś 20 lat, czy to stare czy nowe konstrukcje wyglądają jakby odcięta przednia oś klasycznej przyczepy, ośie nad tym kołowrót, i siodło, nie wiem po co to bardziej komplikować, montując jakąś hydraulike, założę się ze szwedzkie rozwiązanie jest dużo lżejsze, no bardziej zwrotne, miedzy ścianami 25 metrowy zestaw zawraca jak europejskie 16 metrowce. Jedyny plus jaki widzę tego niemieckiego wynalazku to idiotoodporność bo ciężko tu zaprzec się autem o dyszel albo i sam wózek

 2. Martinez napisał(a):

  Nowa konstrukcja, lżejszy wózek. To jak będzie z trwałością – ale tak naprawdę, a nie w marketingowym bełkocie?

 3. Jaciej napisał(a):

  Ale na wózku dolly nie ma obrotnicy bo sam wózek z siodłem to “obrotnica”

  • pete379 napisał(a):

   Są takie, skonstruowane podobnie jak wózki do drewna dłużycowego- wózek sam w sobie jest obrotnicą z kłonicami, ale ma też hydraulicznie lub elektrohydraulicznie skrętną oś na obrotnicy.

 4. v8power napisał(a):

  to jest wózek na dlugim duszlu pod dłuzsze naczepy cos podobnego jak zestaw przestrzenny

Odpowiedz