Nowy właściciel Pekaesu rozwija transport intermodalny między Polską a Hiszpanią

Wraz z przejęciem słynnego Pekaesu, a więc operatora logistycznego powstałego na bazie dawnego, państwowego przewoźnika, francuski Geodis mocno rozszerzył swoją działalność na polskim rynku. Dzisiaj firma rozwija natomiast polski sektor intermodalny, tworząc nowe połączenie między Łodzią a Barceloną, obsługiwane przez pociągi i ciężarówki.

Nowe, polsko-hiszpańskie połączenie zainaugurowano 11 czerwca. Z Łodzi wyjechał wówczas kolejowy skład z 44 kontenerami, by trzy dni później dotrzeć na terminal przeładunkowy w Barcelonie. Tam kontenery rozjechały się ciężarówkami do końcowych odbiorców, a na pociągu umieszczono ładunki powrotne, mające dotrzeć do Łodzi kolejne 3 dni później. Co też ciekawe, Geodis wykorzystuje przy tym lekkie kontenery kurtynowe, które – jak widać na powyższym zdjęciu – z daleka mogą przypominać po prostu naczepy.

Jak na razie oferta Geodis oferuje po jednym połączeniu w tygodniu – w środy pociąg z kontenerami wyrusza z Łodzi, natomiast w piątki startuje na powrót z Barcelony. Niemniej są już plany, by rozszerzyć połączenie na dwa pociągi tygodniowo, dwukrotnie zwiększając też ilość kontenerów odbieranych na miejscu przez ciężarówki. Firma chce zachęcić do tego głównie ekologicznym charakterem transportu intermodalnego, pozwalającym wykazać klientom niemal 80-procentowe obniżenie emisji CO2.

Dla zainteresowanych dodam, że Geodis przejął firmę Pekaes w 2020 roku, a dwa lata później zrezygnował ze stosowania polskiej marki, przenosząc ją w sferę historii. Więcej na ten temat w następujących artykułach: Pekaes znowu zmienia właściciela – przypomnijmy sobie historię oraz prywatyzację oraz Marka Pekaes ostatecznie znika z dróg – firma przyjmuje logo oraz markę Geodis