Nowy Western Star 5700XE z europejską techniką na pokładzie, czyli automat i tempomat z Actrosa

5700XE_Blue_Right_On_Time

Amerykański Western Star zawsze był marką, która kojarzyła się z ciężarówkami do najcięższych, specjalistycznych zastosowań. Jeśli Amerykanin potrzebował pojazdu do pracy w lesie, czy podwozia pod holownik pomocy drogowej, bardzo możliwe, że coś dla siebie znalazł właśnie w salonie Western Star. Teraz ten amerykański producent chce teraz jednak łączyć swój wizerunek „nieklękającego żelaza” z najnowszymi zdobyczami europejskiej techniki.

Western Star zaprezentował właśnie nowy model 5700XE. Ciężarówka ma potężny, typowo amerykański charakter, nie brakuje na niej chromu, a jednocześnie pod blachą czekają produkty znane z pojazdów Mercedes-Benz. Trudno się temu dziwić, gdyż Western Star należy oczywiście do koncernu Damiler Trucks. Jakie jednak produkty miałem na myśli? Przede wszystkim jest to skrzynia biegów Powershift, która w USA nazywa się DT-12, a także system Predictive Powertrain Control, czyli tempomat zmieniający biegi i wykorzystujący układ GPS do odpowiedniego utrzymywania prędkości. Trochę Mercedesa znajdziemy też w wyglądzie wnętrza, gdzie czeka kierownica rodem na przykład z Actrosa.

Napęd dla nowego Western Stara stanowią silniki Detroit Diesel w 13-, 15- oraz 16-litrowych wariantach. Galeria zdjęć nowego 5700XE czeka poniżej – trzeba przyznać, że Amerykanie całkiem nieźle połączyli aerodynamiczną sylwetkę z „męskim”, klasycznym wyglądem.

5700XE_Blue_Heartland_Highway 5700XE_Blue_Right_On_Time 5700XE_Red_Over_the_Hills 5700XE_Red_Peak_Performance 5700XE_Cab_Fairing 5700XE_Profile 5700XE_Visor_hood_Profile 5700XE_Drivers_Seat_Interior 5700XE_Cab_Interior