OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 19 Marzec, 2015

Nowy taryfikator z poparciem sejmu – nawet 1500 złotych będzie można zapłacić za zbyt szybką jazdę

ciezarowka_widok_na_droge

Wczoraj posłowie wszystkich najważniejszych polskich partii obradowali nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, którą posłowie PO zawarli w projekcie przewidującym m.in. odebranie prawa do stosowania przenośnych fotoradarów strażom miejskim i gminnym, przeniesienie odpowiedzialności finansowej za kary z fotoradarów całkowicie na właścicieli pojazdów, a także wprowadzenie nowego taryfikatora, według którego wysokość mandatów miała by zależeć od średniej krajowej z ubiegłego roku, zgodnie z poniższym wzorem:

do 10 km/h trasa/zabudowania – 1,5/3 proc. średniego wynagrodzenia;
11-20 km/h trasa/zabudowania – 3/6 proc. średniego wynagrodzenia;
21-30 km/h trasa/zabudowania – 5/10 proc. średniego wynagrodzenia;
31-40 km/h trasa/zabudowania – 9/18 proc. średniego wynagrodzenia;
41-50 km/h trasa/zabudowania – 14/28 proc. średniego wynagrodzenia;
powyżej 51 km/h trasa/zabudowania – 20/40 proc. średniego wynagrodzenia.

I taki taryfikator chyba przypadł posłom do gustu, gdyż przedstawiciele wszystkich najważniejszych partii opowiedzieli się za wprowadzeniem go w życie. To samo dotyczyło kwestii odebrania fotoradarów strażom miejskim oraz gminnym i jedynie sprawa odpowiedzialności finansowej za zdjęcia, opisywanej przeze mnie TUTAJ, wzbudziła kontrowersje wśród posłów PiS i SLD. Niemniej, pomimo kilku zastrzeżeń i zauważonych błędów, cały projekt ewidentnie dostanie zielone światło, prace nad nim będą będą trwały dalej, a wejście w życie tym samym stanie się bardzo prawdopodobne.

Wprowadzenie opisanego powyżej taryfikatora może być dla polskich kierowców wydarzeniem naprawdę wielkiej wagi. Jak już bowiem pisałem TUTAJ, w praktyce oznacza to, że za jazdę 101 km/h w terenie zabudowanym zapłacilibyśmy według ubiegło rocznej “średniej krajowej” jakieś 1500 złotych, podczas gdy poza terenem zabudowanym mandat wyniósłby około 750 złotych. Bardziej popularne naruszenie przepisów, czyli na przykład jazda ciężarówką przez wioskę z prędkością 75 km/h kosztowałoby kierowcę około 380 złotych.

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. mg napisał(a):

  mało, mało, mało… śmiech na sali… jak ktoś lubi zapie!@#lać to niech płaci albo dobrze czai, ale niech wie, że to kosztuje…
  przekraczanie prędkości dozwolonej jest czynem dokonywanym z PREMEDYTACJĄ.
  sam nie jeżdżę wolno, ale drażni mnie brak chęci rozwiązywania problemów przez nakładanie porządnych mandatów, które dopingowałyby nasze społeczeństwo.

 2. STOP - głupocie ! napisał(a):

  Bardzo mi się “podoba” pomysł karania właściciela pojazdu. Kierowca ,który ma zamiar odejść z firmy w ramach psikusa może w ostatnich dniach “naprodukować ” kar nawet na 10.000 złotych i więcej.
  Mandaty przyjdą do firmy ,gdy dowcipniś już nie będzie pracował i w zasadzie nie będzie możliwości obciążenia go za głupotę.
  Brawo nasi p/osłowie , brawo, brawo !

 3. STOP - głupocie ! napisał(a):

  No i świetny jest POmysł dokręcenia kar za minutki. Tysiące popłyną za najdrobniejsze wykroczenia wynikające czasami z patologicznego stanu dróg albo braku miejsc parkingowych.
  Czyli jak zamienić minutki na miliony ! ? To tylko w POlsce !
  Bez zmian pozostaje niestety wysokość kary za poważne przestępstwo jakim jest fałszowanie zapisów .Kara jest kpiną z normalnych przewoźników i kierowców.
  2000 złotych……KPINA !
  Ciekawe dlaczego akurat tu p/osłowie są dziwnie jednomyślnie ślepi i głusi ?
  Odpowiedź pozostawiam domysłom.

 4. Lel napisał(a):

  Czyli jazda przez wioskę 3 km, jeden dom 75 km/h jakimś drogim autem, lub ścigaczem, gdzie wrażenie, bezpieczeństwo, hamulce, opony zawieszenie definiują te 75 km/h, jakbym jechał 20 km/h rowerem będzie teraz kosztować 400 zł i o to chodziło. Złodzieje.

 5. T. napisał(a):

  zaraz, zaraz. Na jakiej podstawie została wyliczona średnia dla kierowcy sam. ciężarowego? Skąd te 380 zł? Pensja minimalna w PL 2015: 1750 brutto. To jakby nie liczyć to ani z kwoty netto ani z kwoty brutto…
  może ktoś mi to wytłumaczy…!

 6. Akurat: Wiej Ska napisał(a):

  Wielkie nieporozumienie i niesprawiedliwe jest odnoszenie się do średniej krajowej.
  Średnia krajowa w Polsce 2014 rok – 3783,46 (brutto) 2702,92 na rękę.
  Moja rzeczywistość jest taka: 1500 na rękę.

 7. bob napisał(a):

  Precz ze złodziejami narodu!!!
  Jak tak bardzo zależy im na bezpieczeństwie to niech w końcu wycofają mandaty karne zostawią punkty i dorzucą w końcu kierowcom zawodowym tych punktów.
  A ta średnia to nie jest dla narodu tylko dla narodowych darmozjadów.
  A te minutki to skończy się pałzami przed skrzyżowaniami.
  Tylko skończony debil i ktoś kto zupełnie nie ma pojęcia o pracy kierowcy mógł wymyślić tachografy te pałzy i czasy. No i zakaz jedzenia i picia przez 4,5h bo spożywanie posiłków i popijanie napojów jak również palenie papierosów jest już karane więc uwaga na kamerki! No i urzędnik dyktuję mi kiedy jestem wypoczęty a kiedy nie. Przykład za chwile idę do pracy wstałem dziś o 5:30 nie spałem cały dzień a cała nocka przede mną 550 km prawnie jestem wypoczęty i gotowy do jazdy ech brak słów.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.