Nowy system dla ciężarówek: bieżąca wymiana ostrzeżeń o zagrożeniach na drodze

Bezprzewodowa łączność dokonuje prawdziwej rewolucji w pracy kierowców. W ostatnich latach wymieniano ją głównie w kwestii zdalnego nadzoru, obejmującego śledzenie ciężarówek, ocenianie stylu jazdy, kontrolowanie tachografów, a także diagnostykę układów napędowych. Najwyższa więc pora, by wykorzystać to także do poprawy bezpieczeństwa, ostrzegając kierowców o najbardziej niebezpiecznych sytuacjach, jakie występują na drogach.

Wraz z wprowadzeniem Actrosa szóstej generacji, marka Mercedes-Benz Trucks wprowadza do branży nowy system bezpieczeństwa, nazwany Connected Traffic Warnings. Jego założeniem jest bieżące ostrzeganie kierowców przed sytuacjami występującymi na drogach, by zmniejszyć związane z nimi zagrożenie. W praktyce powinno to pomóc na przykład w walce z najechaniami na tył, regularnie zbierającymi w branży transportowej śmiertelne żniwo.

Jak dokładnie działa Connected Traffic Warnings?

Usługa jest w stanie rozpoznać, że dany pojazd znalazł się w problematycznej sytuacji, ulegając na przykład wypadkowi. Następnie zgłosi ten wypadek do wirtualnego dysku Connected Traffic Warnings Cloud, by rozesłać stosowną informację do wszystkich pojazdów poruszających się w pobliżu. Dzięki temu ich kierowcy zostaną ostrzeżeni o miejscu wypadku, mogącym znajdować się na przykład za zakrętem.

Dodatkowym źródłem danych jest wymiana komunikatów ostrzegawczych z usługodawcami zewnętrznymi, takimi jak inni producenci pojazdów, operatorzy infrastruktury lub firmy budowlane. Przykładem mogą być informacje udostępniane przez niemieckiego zarządcę autostrad Autobahn GmbH, na temat przeszkód znajdujących się na drodze, prowadzonych prac lub po prostu trudnych warunków atmosferycznych.

Każde ostrzeżenie o niebezpieczeństwie jest wyświetlane na mapie nawigacyjnej w pojeździe, a jeśli zagrożenie znajduje się na aktualnej trasie, kierowca jest dodatkowo ostrzegany komunikatem w zestawie wskaźników oraz komunikatem głosowym. Wszystko po to, by kierowca zbliżający się do niebezpieczeństwa został z wyprzedzeniem o tym ostrzeżony.

Jakie warunki muszą być spełnione?

Aby korzystać z tej funkcji, klient potrzebuje Actrosa z nowym kokpitem Multimedia Cockpit Interactive 2, z usługą nawigacji oraz z aktywną umową TruckLive. Komunikaty o zagrożeniach są wymieniane między pojazdem a chmurą Connected Traffic Warnings Cloud za pośrednictwem platformy telematycznej, z użyciem połączenia komórkowego.

Korzystanie z Connected Traffic Warning System jest wliczone w cenę systemu nawigacyjnego przez pierwsze trzy lata. Następnie istnieje możliwość odpłatnego przedłużenia.

Jakie sytuacje niebezpieczne uwzględnia system?

Connected Traffic Warnings ostrzega obecnie przed następującymi zagrożeniami: wypadek, uszkodzony pojazd na drodze, roboty drogowe, sytuacja hamowania awaryjnego, pojazd poruszający się pod prąd, ulewny deszcz, śliska nawierzchnia, mgła.

Jakie inne samochody dysponują tym systemem?

Wedle swojej wiedzy, Mercedes-Benz Trucks jest pierwszym producentem pojazdów ciężarowych, który oferuje takie rozwiązanie. Porównywalne systemy są już jednak powszechnie stosowane w autach osobowych i wymieniają się one informacjami z ciężarówkami Mercedesa. Jest to możliwe, gdyż cały system pozostaje otwarty i kompatybilny niezależnie od marek. Tym samym można spodziewać się szybkiego rozwoju tej technologii w przyszłości.


Na koniec przypomnę, że podobne rozwiązanie rozwija się od pewnego czasu w Stanach Zjednoczonych, robiąc to w oparciu o tachografy. Pisałem o tym w następującym, grudniowym artykule: Tachografy mogłyby ostrzegać kierowców przed zbliżającymi się zagrożeniami