Nowy sposób płacenia za serbskie drogi – odroczona płatność ze zbiorczą fakturą

Przewoźnicy kursujący na Bałkany mogą od 1 października korzystać z nowej usługi. Serbskie opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych zyskały możliwość stosowania odroczonej płatności. Jest to system zwany „post pay”, w ramach którego za przejazd zapłacimy dopiero po pewnym czasie, w oparciu o zbiorczą fakturę.

Wraz z początkiem października z tego nowego systemu mogą korzystać posiadacze kart DKV Euro Service. Co też ważne, jak na razie prawo to otrzymali wyłącznie oni. Przy rejestrowaniu odpowiedniego urządzenia do opłat trzeba okazać kartę DKV, a następnie to właśnie DKV zajmie się wystawieniem zbiorczej faktury za miesiąc.

By korzystać z odroczonej płatności, konieczne jest też uzyskanie odpowiedniego urządzenia o nazwie TAG. W przypadku samochodów ciężarowych urządzenie to przypisuje się do jednego, konkretnego pojazdu. Z tego też powodu przy wyrabianiu “boxa” trzeba okazać dowód rejestracyjny.

Informacyjnie jeszcze dodam, że serbskim opłatom podlegają fragmenty autostrad o łącznej. długości 645 kilometrów. Znajduje się na nich 47 bramek do pobierania opłat, a wszystko zarządzane jest przez publiczne przedsiębiorstwo „Drogi Serbii”.