Nowy sposób na okradanie ciężarówek – złodzieje chowają się w ładunku i uciekają przez dziurę w dachu

Europejski Urząd Policji, w skrócie Europol, ostrzega przed nowym sposobem okradania ciężarówek, który jest coraz popularniejszy przede wszystkim w Hiszpanii. Jeego podstawowym elementem jest ukrywanie się złodziei w przyczepach lub na „pakach” pojazdów.

Całe przedsięwzięcie przebiega w kilku etapach i przywodzi na myśl historię o koniu trojańskim. Najpierw grupa złodziei ładowana do ciężarówek wraz z towarem, ukryta w dużych skrzyniach, bardzo często oznaczonych napisem „delikatne”. Kiedy ciężarówka znajduje się już w ruchu, opuszczają oni ukrycie i mogą niemal dowolnie przeszukiwać ładunek. Ich zadaniem jest skompletowanie możliwie cennego łupu, a następnie powiadomienie wspólników. Ci natomiast muszą zablokować drogę, na przykład sfingowanym wypadkiem samochodowym, aby zatrzymać okradaną ciężarówkę. W międzyczasie złodzieje wycinają od środka dziurę w dachu plandeki, którą uciekają z wraz łupem, wsiadając do podstawionego samochodu. Sam kierowca ciężarówki natomiast niczego nie zauważa.

Hiszpańska policja przygotowała krótki film, który ilustruje nowy proceder. Można go zobaczyć poniżej:

Opisany powyżej sposób to ewidentnie wariacja na temat coraz popularniejszego okradania ciężarówek w czasie jazdy. Doświadczył tego na przykład pewien czeski kierowca, z którego pojazdu skradziono urządzenia marki Apple. Więcej na ten temat TUTAJ.