Nowy skaner ciężarówek na granicy z Białorusią – urządzenie z Kuźnicy kosztowało niemal 10 mln złotych

nowy_skaner_granica_kuznica_1

Służba Celna pochwaliła się swoją nową zabawką, przeznaczoną dla przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Komunikat opisujący to nowe urządzenie możecie przeczytać poniżej:

W środę 21 grudnia na przejściu granicznym w Kuźnicy został oddany do użytku nowy skaner RTG do prześwietlania wszystkich rodzajów pojazdów. Dzięki tej inwestycji podlaska Służba Celna dysponuje jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na całej granicy Unii Europejskiej.

Oddany do użytku skaner kosztował blisko 10 milionów złotych. Fundusze na jego zakup oraz sfinansowanie prac inwestycyjnych pochodziły z Ministerstwa Finansów. Nowe urządzenie rentgenowskie, którego producentem jest firma Nuctech Company, zastąpi wysłużony skaner funkcjonujący na przejściu granicznym w Kuźnicy od 12 lat. Za jego pomocą którego podlascy celnicy prześwietlili już ok. 400 tys. ciężarówek, wielokrotnie ujawniając przemyt papierosów.

Skaner firmy Nuctech umożliwia kontrolę całych pojazdów, prześwietlając je w specjalnej hali. W tej funkcjonalności Służba Celna może kontrolować samochody ciężarowe z kabiną, autobusy, busy i samochody osobowe. W przypadku zwiększonego natężenia ruchu na granicy, urządzenie może również pracować w trybie dynamicznym, prześwietlając tylko część ładunkową ciężarówki, bez kabiny. Ponadto technologia zastosowana w skanerze umożliwia skuteczne prześwietlenie ładunków ukrytych nawet za kilkudziesięciocentymetrową warstwą stali.

Dla kierowców skanowanych pojazdów wydzielono specjalne pomieszczenie.

nowy_skaner_granica_kuznica_2