Nowy Ram 1500 ma napęd hybrydowy, a Chevrolet Silverado 3-litrowego diesla – kolejne rewolucje w USA

W ubiegłym tygodniu pisałem, że Ford F-150 po raz pierwszy w historii otrzyma silnik diesla. Pozwolę sobie więc kontynuować temat amerykańskich pickupów, jako że ich producenci kolejne ciekawe nowości.

Koncern Fiat Chryslet Automobiles najwyraźniej doszedł do wniosku, że pickupy marki Ram nie są wystarczająco nowoczesne. Na targach w Detroit zadebiutował więc właśnie Ram nowej generacji, który ma w ofercie między innymi dwie hybrydy. Są to jednostki benzynowe 3.6 Pentastar oraz 5.7 Hemi, które doposażono w dodatkowy napęd elektryczny. Nosi on nazwę eTorque i ma przede wszystkim zwiększać maksymalny moment obrotowy. Doda on po 122 lub 176 Nm, odpowiednio dla motorów 3.6 lub 5.7. To natomiast oznacza lepszą dynamikę i łatwiejsze holowanie przyczep.

Co ważne, powyższa nowość dotyczy Ramów w najlżejszej wersji 1500. Nowa generacji cięższych, typowo roboczych wersji nie została jeszcze zaprezentowana i nie wiadomo, czy również tam znajdziemy napęd hybrydowy.

chevrolet_silverado_2018

Powiewem klasyki jest natomiast nowy Chevrolet Silverado 1500, również zaprezentowany w ostatnich dniach w Detroit. W kwestii silników benzynowych Chevrolet oszczędził sobie jakichkolwiek kombinacji, nie oferując ani żadnej hybrydy, ani nawet niewielkich silników z turbodoładowaniem, już od lat stosowanych przez Forda. Zamiast tego w ofercie Silverado 1500 mamy dobrze znane V8, wolnossące, o pojemności 5.3 lub 6.2 litra.

Inaczej sprawa ma się z dieslami. Tutaj Chevrolet postanowił nie zostawać za konkurencją i zapowiedział 3-litrowy silnik diesla, przeznaczony właśnie dla Silverado 1500. Wersja ta będzie konkurowała z Ramem 1500 3.0 EcoDiesel oraz Fordem F-150 3.0 Powerstroke. Z tą tylko różnicą, że Ram i Ford mają silniki V6, a Chevrolet przygotował 6-cylindrową jednostkę rzędową.

Jako ciekawostkę dodam, że po raz ostatni Chevrolety z serii 1500 miały silnik diesla w latach 90-tych. Wówczas nie było to jednak wysilone 3.0, a pancerna jednostka o pojemności 6,5 litra, marki Detroit Diesel. Moc tego motoru oscylowała wokół 200 KM, a innym jego zastosowaniem był słynny Hummer H1.

chevrolet_silverado_2018_3