Nowy Peugeot Partner, czyli robocza wersja Riftera, która zwraca uwagę bardzo ciekawym wyposażeniem

Koncern PSA już na początku roku pokazał nowe wersje swoich popularnych kombivanów. Rozpoczęto wówczas od wersji osobowych, często bardzo bogato wyposażonych i zaskakujących licznymi gadżetami. Teraz natomiast dołączą do nich wersje o charakterze typowo użytkowym.

Jako pierwszy z nich pokazany został nowy Peugeot. Nadal nazywa się on Partner, pomimo faktu, że w wersji osobowej nazwę zmieniono na Rifter. Jeśli natomiast chodzi o różnice względem poprzednika, to znajdziemy je przede wszystkim we wnętrzu oraz w zakresie wyposażenia.

O ilości gadżetów można by mówić naprawdę długo. Dla przykładu, nowy Peugeot Partner może mieć na pokładzie nawet dwie kamery – jedną przekazującą obraz zza pojazdu i drugą obserwującą sytuację z boku, po stronie pasażera. W obu przypadkach obraz może trafić do 5-calowego wyświetlacza, montowanego w miejscu wstecznego lusterka. Co też ciekawe, kolejny wyświetlacz, tym razem przezroczysty, pojawi się nad klasycznymi wskaźnikami. Będzie to tak zwany wyświetlacz „head up”, pokazując najważniejsze parametry tuż przed oczami kierowcy.

Kolejna ciekawostka to system ostrzegający przed przeładowaniem. Gdy samochód wyczuje, że przekroczył dopuszczalną masę całkowitą, zostaniemy o tym poinformowani. Odpowiednie ostrzeżenie pojawi się też w momencie, gdy osiągniemy 90 proc. możliwości przewozowych. Swoją drogą, niektóre firmy będą musiały zakleić odpowiedzialną za to kontrolkę 😉

Zupełną nowością jest możliwość wybierania między dwiema specjalnymi wersjami nawierzchniowymi. Jeśli nasz samochód ma jeździć na długich trasach, odpowiedni będzie Partner Asphalt. Samochód ten zostanie wyposażony w lepszą izolację akustyczną oraz lepsze fotele. Na wyposażeniu znajdziemy też rozbudowany system multimedialny, tempomat, wspomniane kamery oraz elektryczny hamulec postojowy.

Jeśli zaś jeździmy po drogach bardzo słabej jakości, wybierzemy Peugeota Partnera Grip. Samochód ten standardowo otrzyma kontrolę trakcji przystosowaną do pracy w lekkim terenie. Ładowność zostanie zwiększona do pełnej tony, nie zabraknie pełnego koła zapasowego, a w skrzyni ładunkowej pojawi się bardziej efektywne oświetlenie. Do tego dojdzie też fabrycznie zwiększony prześwit.

Abstrahując od tych dwóch wariantów, będzie można też dokonać zwykłej konfiguracji. Wówczas do wyboru otrzymamy ładowność od 600 do 1000 kilogramów i przestrzenie ładunkowe od 3,30 do 4,40 m3. Długość zewnętrzna wyniesie od 4,4 do 4,75 metra, przy długości przestrzeni ładunkowej od 1,81 m do 2,16 m. Ponadto Peugeot Partner będzie też dostępny w wersjach do przewozu osób. Będą to samochody znacznie mniej komfortowe niż wspomniany Ritfer, ale też znacznie tańsze.

Nowy Peugeot Partner trafi do sprzedaży w listopadzie 2018 roku. Auto będzie dostępne dieslowskimi silnikami 1.5 oraz benzynowymi, trzycylindrowymi 1.2.

Zdjęcia: