OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Listopad, 2018

Nowy obowiązek w zakresie niemieckich opłat drogowych – od 1 stycznia trzeba będzie ustawiać tonaż

Począwszy od 1 stycznia 2019 roku, kierowcy samochodów ciężarowych otrzymają nowy obowiązek. W czasie przejazdu przez Niemcy, będą oni musieli zadbać o odpowiednie ustawienie klasy tonażowej pojazdu. Wyboru tego dokona się w pokładowym urządzeniu do opłat.

Ustawienie tonażowej dostępne jest w urządzeniach już od czerwca. Dotychczas jednak wskazanie tego parametru nie było obowiązkowe. Od 1 stycznia ma się to zmienić, a kto nie dopilnuje nowego wymagania, ten powinien spodziewać się finansowej kary.

Skąd ta zmiana? Począwszy od 2019 roku, stawka opłat drogowych ma zależeć także od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Chce się przy tym wyróżniać trzy zasadnicze grupy: od 7,5 do 11,99 tony, od 12 do 18 ton, a także powyżej 18 ton. Ponadto, w przypadku pojazdów cięższych niż 18 ton, nakazano wskazanie ilości osi. Opcje mają być tutaj dwie: od dwóch do trzech osi, a także od czterech osi w górę.

Poniżej zamieszczam oficjalny film z instrukcją, przygotowany w języku polskim. Przy okazji film informuje, że prace nad nowymi stawkami cały czas trwają i stąd też brak w pełni oficjalnej informacji na ich temat. Te nieoficjalne są już jednak dostępne od pewnego czasu, a pisałem o nich tutaj.