Nieoznakowany Ford w ITD oraz mandaty po 2000 zł za ciężarowe wyprzedzanie

Zdjęcia: WITD Wrocław

Dolnośląskie ITD opublikowało podsumowanie swojej wczorajszej akcji, ukierunkowanej na łamanie ogólnokrajowego, ciężarowego zakazu wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. W komunikacie mowa jest o ukaraniu dziesięciu kierowców, a przy okazji można zwrócić uwagę na dwa dodatkowe elementy. To zastosowanie nietypowego radiowozu i sięgnięcie po zasadę „recydywy”.

Kilkugodzinny patrol przeprowadzono na dolnośląskim odcinku drogi ekspresowej S8. Inspektorzy wypatrywali tam wyprzedzających się ciężarówek, a we wtopieniu się w tłum pomagał im biały, nieoznakowany Ford Tourneo Custom. Samochód ten, będący pasażerską, bardziej luksusową odmianą Transita Customa, to nowy nabytek WITD Wrocław, przekazany do użytku w lutym bieżącego roku. Zakupiono go z myślą o regularnej pracy przy kontrolach drogowych, w tym właśnie pilnowaniu zakazu wyprzedzania. Wygląda więc na to, że biały Ford zastąpił dolnośląskim inspektorom niebieskiego Mercedesa, również nieoznakowanego i przez lata wykorzystywanego w kontrolach zakazu wyprzedzania na autostradzie A4.

O istnieniu nowego radiowozu mogło się wczoraj przekonać dziesięciu kierowców ciężarówek. Wrocławscy inspektorzy zarzucili im załamanie zakazu wyprzedzania, który obowiązuje ciężkie pojazdy na wszystkich drogach szybkiego ruchu o nie więcej niż dwóch pasach ruchu w daną stronę. Standardowo przyznaje się za to mandaty na 1000 złotych oraz po 8 punktów karnych, ale w dwóch przypadkach kara okazała się wyższa. Podniesiono ją do 2000 złotych, tłumacząc to wspomnianą zasadą „recydywy”. Mowa tutaj o możliwości podwojenia kar za wybrane wykroczenia, jeśli dany kierowca otrzymał już mandat z tego samego tytułu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Na koniec uzupełnię jeszcze dwie kwestie. Pierwsza sprawa to wybór Forda Tourneo Custom, czyli tego bardziej luksusowego modelu, wyraźnie droższego niż Transit Custom. Taki zakup może dziwić, ale inspektorzy mogą mieć tutaj sensowne wyjaśnienie. Otóż tylko takie pasażerskie, bardzo dobrze wyposażone wersje oferują pojedyncze fotele tylne z systemem obracania. To natomiast może stanowić substytut wyspecjalizowanych zabudów, montowanych do klasycznych radiowozów. Szerzej wyjaśniałem to w tym artykule: Nowy pomysł na radiowozy ITD – VW Multivan z hybrydą i fabrycznym wnętrzem

Druga sprawa to wyjątkowo wysoki poziom mandatu, który wynika ze stosowania zasady „recydywy” przy ciężarowym wyprzedzaniu. Wyraźnie widać to, gdy zestawimy taką karą z innymi zapisami polskiego taryfikatora. Okazuje się bowiem, że kierowca ciężarówki, który dwukrotnie w ciągu dwóch lat zostanie przyłapany na lewym pasie musi zapłacić za swoje wykroczenie tyle samo, co na przykład kierowca auta osobowego przyłapany po raz pierwszy na osiąganiu 210 km/h na autostradzie lub 120 km/h w terenie zabudowanym. A to chyba nie są współmierne poziomy zagrożenia w ruchu…

Oryginalna treść komunikatu WITD Wrocław:

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, w środę (28 maja),przeprowadzili na dolnośląskim odcinku drogi ekspresowej S8, działania ukierunkowane na niestosowanie się przez kierowców pojazdów ciężarowych do zakazu wyprzedzania. W trakcie kilkugodzinnej akcji inspektorzy nałożyli 10 mandatów  za niestosowanie się kierowców do zakazu wyprzedzania. W przypadku 2 kierowców kwota mandatu była dwukrotnie wyższa z powodu tzw. recydywy co oznacza, że kierowcy w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnili to samo wykroczenie. Pozostałe naruszenia, które wykazały kontrole, były związane z nieprawidłowościami w  przewozie towarów niebezpiecznych i czasem pracy kierowców. W sumie inspektorzy nałożyli na kierowców ciężarówek 14 mandatów karnych, i wszczęli 5 postępowań administracyjnych, zagrożonych nałożeniem kar finansowych wobec przedsiębiorców i nadawcy towarów niebezpiecznych.