Nowy najstarszy kierowca ciężarówki na świecie – Brazylijczyk bije rekord o 10 dni

Powyżej: Paulo dos Santos Leite przed swoim ciągnikiem

W ubiegłym tygodniu pisałem o nowym Rekordzie Guinnessa w kategorii „najstarszy kierowca ciężarówki na świecie”. Tytuł ten otrzymał Amerykanin Doyle Archer, urodzony 9 grudnia 1933 roku i nieustannie prowadzący swój własny ciągnik siodłowy z naczepą. Wygląda jednak na to, że już wkrótce Księga Rekordów Guinnessa będzie musiała wprowadzić kolejną zmianę, gdyż w Brazylii właśnie znalazł się jeszcze starszy kierowca.

Jak donosi brazylijska strona „Blog do Caminhoneiro”, w Rio de Janeiro mieszka kierowca o 10 dni starszy od rekordzisty z Stanów Zjednoczonych. Jest to Paulo dos Santos Leite, urodzony 30 listopada 1933 roku, a więc dokładnie 90 lat, 6 miesięcy i 14 dni temu! Ciężarówki prowadzi on nieprzerwanie od roku 1960, wcześniej pracując jako mechanik, a jego obecnym narzędziem pracy jest typowo brazylijski ciągnik siodłowy Mercedes-Benz LS 1634. 90-latek przewozi nim głównie puste butelki do piwa, pokonując trasy liczące po około 1000 kilometrów w jedną stronę.

Mercedes-Benz LS 1634 na przykładowym zdjęciu:

Po 64 latach nieprzerwanej pracy w zawodzie, Paulo dos Santos Leite nadal nie wybiera się na emeryturę. Zamierza kontynuować jazdę tak długo, jak pozwoli mu na to kondycja zdrowotna. Jeśli natomiast chodzi o życie prywatne, to Brazylijczyk doczekał się siedmiorga dzieci, w tym dwóch córek oraz pięciu synów. Zdołał też przenieść zamiłowanie do ciężarówek na młodsze pokolenie, gdyż jeden jego synów jest dzisiaj kierowcą w Stanach Zjednoczonych. To właśnie on postanowił nagłośnić historię swojego wyjątkowo pracowitego ojca.

Jak na razie nie wiadomo, czy Paulo dos Santos Leite dokona oficjalnego zgłoszenia do Księgi Rekordów Guinnessa, by przejść oficjalną weryfikację i potwierdzić swój rekord oficjalnym wpisem.

Paulo dos Santos Leite za kierownicą swojego ciągnika: