Nowy DAF XG+, wymiary:
Nowy DAF XF, wymiary:
Po wielu miesiącach oglądania testów, analizowania szpiegowskich fotografii oraz snuciu domysłów, w końcu możemy zobaczyć je w pełni oficjalnie – oto nowe ciężarówki marki DAF, w tym kolejna generacja DAF-a XF, a także zupełnie nowe modele DAF XG oraz DAF XG+.
Nowości jest sporo, więc postanowiłem podzielić je na trzy teksty. W tym artykule przyjrzymy się parametrom mieszkalnym, a więc wymiarom oraz zagospodarowaniu zupełnie nowych kabin sypialnych. Inne teksty będą zaś dotyczyły aerodynamiki i bezpieczeństwa, a także układów napędowych i mniejszych elementów wyposażenia. Zamieściłem też pełną galerię zdjęć z szybą listą zmian.
Wydłużony DAF XG oraz XG+
W przypadku kabin największymi nowościami są DAF-y XG oraz XG+. Dosłownie największymi, gdyż wyróżnia je rekordowa objętość wewnętrzna (do 12,5 m3). To zasługa wydłużenia przestrzeni sypialnej o 33 centymetry w stosunku do bazowego modelu XF. Dzięki temu dolne łóżko może mieć 80 centymetrów stałej szerokości, a jednocześnie materac nie dotyka oparć, pozostawiając pewien zakres wolnej przestrzeni i ułatwiając dostęp do schowków.
Ta wolna przestrzeń pozwoliła zastosować aż dwa obracane fotele, zarówno po stronie pasażera, jak i kierowcy. A gdy już te fotele obrócimy, możemy wysunąć między nie stolik z deski rozdzielczej. Jest on znacznie większy niż u poprzednika i został przesunięty bliżej fotela pasażera. Dzięki temu z prawego fotela wygodnie popracujemy na komputerze, czy też przygotujemy posiłek.
Modele XG oraz XG+ różnią się wysokością. DAF XG ma średnie podwyższenie dachu, oferując między 1,98 a 2,04 metra wysokości wewnętrznej (w zależności od miejsca na podłodze). Dla porównania, najwyższy DAF XG+ oferuje od 2,08 do 2,17 metra wysokości wewnętrznej. Co też ciekawe, modele XG oraz XG+ mają zaledwie trzy stopnie wejściowe, a przy tym oferują niemal płaską podłogę, z tylko minimalnym podwyższeniem nad komorą silnika.
Krótki i lekki DAF XF
Z nieco innej bajki pochodzi nowy DAF XF. Ten model będzie teraz oferowany z myślą o bardziej lokalnym transporcie, czy też pod wyjątkowo lekkie zestawy. Można pokusić się o stwierdzenie, że będzie to odpowiednik dotychczasowego DAF-a CF Space Cab. Z tym jednak zastrzeżeniem, że CF ma węższa kabinę, a nowy XF oferuje pełne 2,5 metra szerokości.
Nowy DAF XF ma zupełnie standardową długość sypialni oraz średnie podwyższenie dachu. Dolne łóżko liczy przy tym 65 centymetrów szerokości za fotelami oraz 75 centymetrów szerokości na środku. Jeśli natomiast chodzi o masę własną, to ciągnik siodłowy DAF XF w najpopularniejszych konfiguracjach ma ważyć między 6,9 a 7 ton.
Nadwozie nowego XF-a jest też zamontowane bardzo nisko. Podstawa kabiny znajduje się o 7,5 centymetra niżej niż w dotychczasowym XF-ie oraz o 12,5 centymetra niżej niż w nowych modelach XG lub XG+. Coś takiego oznacza łatwiejsze wchodzenie oraz lepszą widoczność na pieszych lub rowerzystów. Choć skutkowało to też niestety zauważalnym tunelem silnika oraz ograniczoną wysokością wewnętrzną. Wynosi ona od 183 centymetrów (między fotelami) do 198 centymetrów (przed fotelami).
Wyjaśnienie przepisów
Muszą otrzymywać zwiększony, aż 4-metrowy rozstaw osi. Jest to konieczne, z uwagi na wydłużenie sypialni. Nie trzeba się jednak obawiać, że ograniczy nam to możliwości łączenia ze standardowymi naczepami. Nowy DAF XG lub XG+ jak najbardziej może podpiąć 13,6-metrową naczepę i kursować z nią po całej Europie, nie wymagając żadnego szczególnego zezwolenia. Będzie też można zamówić te pojazdy w wersjach pod zabudowę, łącząc z pełnowymiarowymi nadwoziami przestrzennymi. To zasługa nowego rozporządzenia unijnego, pozwalającego wydłużyć nadwozia dla poprawy aerodynamiki i bezpieczeństwa.
Filmowa prezentacja wnętrza: