Nowy DAF XG już zamówiony do nauki jazdy – popracuje wspólnie z DAF-em 95 ATi

Więcej o nowych DAF-ach:

Nowy DAF XG+, XG oraz XF – oficjalna galeria zdjęć i szybki przegląd nowości

Niderlandzkie szkoły jazdy znane są z wyjątkowo kosztownego sprzętu. Nikogo nie dziwią tam szkolenia na najnowszych modelach, często bogato wyposażonych i dysponujących dalekobieżnymi kabinami. Nic więc dziwnego, że na szkoleniowego DAF-a XG też nie trzeba będzie długo czekać.

Szkoła jazdy Leeuw Opleidingen, mająca swoją siedzibę w Eindhoven, wyjedzie nowym DAF-em na drogi jeszcze pod koniec bieżącego roku. Ciężarówkę oficjalnie zamówiono tuż po premierze, decydując się na wersję XG 450, w formie dwuosiowego podwozia pod zabudowę. Będzie to jeden z pierwszych egzemplarzy z seryjnej produkcji, a na poniższym zdjęciu można już zobaczyć jego wizualizację:

Fot. Leeuw Opleidingen

Przypomnę, że model XG oznacza ciężarówkę na dalsze trasy, z sypialnią wydłużoną o 33 centymetry. Dla szkoły jazdy może to być bardzo wygodne, jako że łatwiej będzie zamontować drugi rząd siedzeń. Ponadto Leeuw Opleidingen zdecydowało się na opcjonalne kamery, zastępujące w samochodzie wszystkie lusterka. Coś takiego jest już w Niderlandach legalne nawet w czasie egzaminów na prawo jazdy. Jeśli natomiast chodzi o napęd, to będzie się on składał z 11-litrowego silnika o mocy 450 KM, a także ze zautomatyzowanej skrzyni biegów. „Manuala” nie będzie, jako że gama nowych DAF-ów zupełnie tego nie przewiduje.

A jak taki DAF XG z zabudową będzie mógł wyglądać w praktyce? To możecie zobaczyć po jednym z pierwszych zdjęć takiego wariantu:

 

A na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Otóż ten prawdopodobnie pierwszy szkoleniowy DAF XG będzie pracował u boku prapraprzodka. Mowa tutaj o DAF-ie 95 z 1988 roku, również będącym jednym z pierwszych egzemplarzy swojej generacji. Ciężarówka ta została zakupiona przez Leeuw Opleidingen tuż po premierze modelu 95 ATi. Przepracowała w szkole przez ponad 10 lat, po czym pojechała do innego właściciela. W 2019 roku udało się ją jednak odnaleźć, odkupić i odrestaurować.

Gdy samochód był już w pełni odnowiony, Leeuw Opleidingen zdecydowało się na wdrożenie go do ponownego użytku. 33-letni DAF znowu uczestniczy więc w szkoleniach, w ramach dodatkowych zajęć przy zdobywaniu kwalifikacji wstępnej (kod 95). Młodzi kierowcy mogą wówczas spróbować jazdy z 8-biegową skrzynią manualną, za ogromną kierownicą oraz bez jakichkolwiek systemów elektronicznych. Jest to dla nich piękna lekcja historii, a przy okazji uświadomienie jak zmieniły się ciężarówki w ciągu ostatnich trzech dekad.

Klasyczną „dziewięć piątkę” możecie zobaczyć na filmie niderlandzkiego magazynu „BIGtruck”, dołączonym poniżej: