Nowy DAF XF: osłony podwozia jak w aucie sportowym oraz salonka z przodu kabiny?

Źródło powyższej grafiki: Tak może wyglądać nowy DAF z największą kabiną – grafika na podstawie zdjęć

DAF oficjalnie już potwierdził, że przygotowuje premierę ciężarówek zupełnie nowej generacji. Ruszyła wręcz strona internetowa, na której można zapisać się na transmisję z tego wydarzenia. W tej sytuacji można się więc spodziewać, że oficjalne odsłonięcie nastąpi jeszcze w tym roku, a może nawet w najbliższych tygodniach.

A tymczasem możemy sobie przejrzeć kolejne informacje nieoficjalne, bazujące na zdjęciach testowych egzemplarzy, czy też na relacjach świadków. Znany jest na przykład bardzo ciekawy detal z zakresu aerodynamiki. Niderlandzki magazyn „BIGtruck” opublikował bowiem zdjęcie podwozia, na którym widać pełne osłony z tworzywa, zamontowane pod całym przednim zwisem ciężarówki i wyposażone w elementy nakierowujące powietrze.

Zdjęcie osłon podwozia: kliknij tutaj

Coś takiego przypomina samochody sportowe lub auta o wyjątkowo ekonomicznym charakterze. Gładkie osłony montuje się tam dla poprawy właściwości aerodynamicznych, ograniczenia zużycia paliwa lub zwiększenia przyczepności. Można się więc spodziewać, że DAF z takim dodatkiem będzie miał mniejszy apetyt na paliwo. A przy okazji też przypomnę, że inne testowe egzemplarzy miały już kamery zastępujące lusterka, podwyższenia dachu bez osłony przeciwsłonecznej, czy kabiny z dłuższymi, ale za to nieco niższymi sypialniami. Mówiąc więc krótko, zapowiada się możliwość skonfigurowania bardzo aerodynamicznej ciężarówki.

Fot. Gerben Barmentloo

Przy okazji mam też ciekawe informacje dotyczące wnętrza. Otóż jeden z zaprzyjaźnionych transportowców miał widzieć nowego DAF-a z obróconymi dwoma fotelami w kabinie. Zapowiada to więc możliwość stworzenia „salonki” z przodu pojazdu, bez przestawiania jakiegokolwiek fragmentu łóżka. Co więcej, po szpiegowskich zdjęciach z grudnia 2020 roku można stwierdzić, że nowy model może zachować stolik wysuwany z deski rozdzielczej, większy nawet niż u poprzednika. Gdyby więc oba fotele faktycznie były obracane, stolik ten znalazłby się idealnie między nimi.

Czy natomiast kabina nie będzie zbyt ciasna, by obracać z przodu aż dwa fotele? Tutaj możemy odwołać się do innych okryć z testowych egzemplarzy. Przede wszystkim, sypialnia ma być dostępna w wersji wydłużonej o 20 centymetrów, co przy okazji skutkuje 4-metrowym rozstawem osi (ciągnik 4×2). Za fotelami powinna więc pozostać wystarczająca ilość przestrzeni, by swobodnie je obracać. Poza tym na zdjęciach wyraźnie widać, że kolumna kierownicza nowego modelu ustawia się idealnie na pionowo. Dzięki temu kierownica nie powinna stanowić w czasie wypoczynku żadnej większej przeszkody.

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.