Nowości od ukraińskiej marki Kraz, czyli podwozie 8×8 7634NE oraz napędzany gazem… Kerax

kraz_6446_2014

Ukraińska firma Kraz kojarzona jest przede wszystkim z „nosatymi” ciężarówkami, które masowo można spotkać w armiach całego byłego bloku wschodniego, a przede wszystkim w wojsku rosyjskim. Nikogo chyba nie dziwi zresztą fakt, ze owe konstrukcje z długimi przodami cały czas są w produkcji, będąc w międzyczasie poddanym jedynie minimalnym modernizacjom. Nie znaczy to jednak, że w ofercie Kraza nie ma także konstrukcji nieco bardziej nowoczesnych

Kraz poinformował w ostatnich dniach, że przygotował zupełnie nową konstrukcję 7634NE, która powinna sprawdzić się w ciężkim terenie jako nośnik zabudów specjalistycznych. Ma być to czteroosiowy samochód ciężarowy z napędem 8×8 i niewielką kabiną umieszczoną przed silnikiem. Zainteresowanie nim wyraziła już ukraińska armia, która chciałby montować na nowym modelu 7634NE wyrzutnie rakiet.

kraz_7634NE_1

Napęd 7634NE będzie stanowił widlasty silnik wysokoprężny JAMZ-7511.10 spełniający normy Euro 3. Jednostka ta wygeneruje 400 KM, które zostaną następnie przekazane na koła przy pomocy manualnej skrzyni biegów JAMZ-2391-53. Liczący sobie 27 ton ładowności pojazd stanie na oponach w nietypowym rozmiarze 445/65 R22.5.

Krazo-Keraxo-Mercedes

Skoro już jesteśmy w temacie nowości od ukraińskiego Kraza, to warto napisać też kilka zdań o ciekawostce z jego dotychczasowej oferty. Można w niej bowiem znaleźć ciężarówki z kabinami pochodzącymi z Renault Kerax. Pojazdy te, noszące przydomki m.in. H23.2R, czy M19.2R, dostępne są jako podwozia pod zabudowę, wywrotki, a także konstrukcje przystosowane do transportu drewna. Francuska kabina nie powinna jednak nikogo zmylić – pod nią pracują rosyjskie silniki JAMZ, własnej konstrukcji podwozia, a także pełne zestawy ukraińskich podzespołów, które stworzono z myślą o specyficznych, wschodnich warunkach drogowych (lub też bezdrogowych).

kraz_kabina_renault

Jeszcze bardziej nietypową sprawą jest jednak Kraz 5401H2, w którym kabinę rodem z Renault Kerax połączono z silnikiem produkcji Mercedesa. Konkretnie jest to jednostka OM 906 LAG, która spełnia normę Euro 5 i była montowana do modelu Econic. I tak samo, jak w przypadku Econica, jest to motor zasilany gazem CNG. Poza tym 5401H2 to stosunkowo niewielkie podwozie 4×2 o ładowności 12 ton i DMC 21 ton.

kraz_kabina_renault_silnik_mercedes