Nowe wyposażenie ciężarówek już jest pewne – nowe przepisy oficjalnie weszły w życie

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia dla samochodów jest już przesądzona. Pod koniec ubiegłego tygodnia nowe unijne wymagania oficjalnie weszły w życie. Wraz z nimi, producenci mają po dwa lub cztery lata okresu przygotowawczego.

Począwszy od maja 2022 roku, nowe wyposażenie będzie obowiązkowe we wszystkich nowo prezentowanych modelach samochodów. Dwa latach później, w maju 2024 roku, nowa lista wyposażenia obejmie zaś te samochody, które dotychczas występowały już na rynku.

Co konkretnie znajdziemy na listach nowego wyposażenia i jak ma się to do samochodów ciężarowych?  W ramach odpowiedzi na te pytania, poniższym zamieszczam fragment listopadowego artykułu na ten sam temat.

Wśród najciekawszych pozycji można wymienić między innymi obowiązkowe instalacje do montażu blokad alkoholowych. Według nowych wymagań, każdy nowy samochód ma być wstępnie do tego przygotowany. W efekcie instalowanie blokad będzie bardzo proste, mogąc zdobyć dużą popularność.

Dla wyjaśnienia dodam, że blokada alkoholowa to alkomat połączony z układem zapłonu. Do momentu dmuchnięcia w ustnik oraz uzyskania wyniku zgodnego z limitem, zapłon pozostanie odcięty.

Kolejne obowiązkowe nowości to między innymi „czarna skrzynka” zapisująca przebieg wypadków, tempomaty podpięte pod system odczytywania ograniczeń prędkości, czujniki ciśnienia w oponach, awaryjne światła nagłego hamowania, czy też czujniki rozpoznające znużenie lub rozkojarzenie kierowcy.

Specjalnie dla ciężarówek oraz autobusów przewidziano też wymagania w zakresie „martwego pola”. Nowe regulacje przewidują – choć bez większego doprecyzowania – że kabiny będą musiały być projektowane z myślą o ograniczeniu miejsc bez widoczności. Ciężarówki oraz autobusy będą też musiały być wyposażane w czujniki rozpoznające obiekty lub osoby w „martwym polu”.

Tymczasem auta osobowe i dostawcze otrzymują obowiązkowe hamulce awaryjne oraz czujniki pasa ruchu. Trzeba bowiem zaznaczyć, że dotychczas oba te systemy były obowiązkowe wyłącznie w pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony.

Na zdjęciu widzicie nowego Mercedesa Actrosa. Spełnia on już nowe przepisy w zakresie tempomatu automatycznie odczytującego ograniczenia prędkości.