transfactor3665
Opublikowane 4 Styczeń, 2017

Nowe wymaganie Francuzów: każdy zagraniczny kierowca musi mieć przy sobie zaświadczenie z ZUS

flaga_francji

Jak podaje organizacja “Transport i Logistyka Polska”, Francuzi nie przestają dokręcać przysłowiowej śruby zagranicznym przewoźnikom. Już od 1 kwietnia 2017 roku kierowca jadący do Francji będzie musiał posiadać dodatkowy dokument, potwierdzający zapisanie go do jakiegoś systemu ubezpieczeń społecznych. W przypadku Polaków będzie to zaświadczenie podlegania pod system ZUS. Dokument ten kierowca będzie musiał posiadać w miejscu pracy (czyli w kabinie), a do tego o jego okazanie będzie mógł zostać poproszony pracodawca lub oficjalny przedstawiciel we Francji. Kto natomiast ten nakaz złamie, będzie musiał liczyć się z nawet 3,2 tys. euro kary.

Pełną treść zmiany w przepisach, w języku polskim, znajdziecie TUTAJ.

Przypomnę jeszcze, że cały czas czekamy na wprowadzenie nowego podatku, odprowadzanego od zgłaszania zagranicznych pracowników do pracy we Francji. Opłatę tę mają ponosić także firmy transportowe i prawdopodobnie wyniesie ona 50 euro od jednego zgłoszenia jednego pracownika.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Maciek napisał(a):

  cały czas twierdzę że jest to niezgodne z prawem,a polski niby rząd ma to głęboko w doopie.Zajmuję się rozróbą w Sejmie i partyjnymi rozgrywkami.

 2. Markos napisał(a):

  Francuzi grają nam na nosie jak chcą a osłowie na wiejskiej siedzą cichutko jak mysz pod miotłą.

 3. Figo fago napisał(a):

  Zrobić protest i nie jeździć do Francji przez tydzień to od razu odechce im się kombinować.

 4. R2D2 napisał(a):

  A Bruksela siedzi cicho bo kaska z Paryża się zgadza. Taka to cicha wspólnota interesów.

 5. JanekMAN napisał(a):

  Może karte szczepień swoją i zwierząt które sie posiada też trza będzie wozić ….

 6. Lukasz napisał(a):

  Wszystko co robią Francuzi w stosunku do nas jest niezgodne z prawem. A nasze władze zamiast się tym zająć to k…a na topolewa czekają. Przydało by się wyjebać w kosmos ich wszystkich może młoda gwardia coś zadziała,

 7. rys-mys napisał(a):

  Wszystko to prawda – ale jak kontrolować na szybko czy ktoś jest legalnie zatrudniony i za jakie pieniądze do wypłaty???
  Przecież w dużej części – a szczególnie transport na busach – opiera się na cieniutkich Umowach Zleceniach i minimalnej krajowej .
  Taka jest brutalna prawda. tak właśnie jest , bo w Polsce tak można.

 8. Wake Up napisał(a):

  Każdy chroni swój rynek pracy, więc o co wam chodzi? Naiwnie wierzycie ,że rynki są otwarte i pozwolą wam na wyruchanie ich firm hehe

 9. Ireneusz napisał(a):

  Żadne czary. Będą wymagać karty EKUZ. Jest to potwierdzenie, że mamy dostęp do świadczeń medycznych w krajach Uni Europejskiej (po za Polską), gwarantowany przez polski NFZ. Jest to jednoznaczne z uzyskaniem wcześniej zaświadczenia A1 z ZUS, które muszą posiadać wszyscy polscy pracownicy oddelegowani do pracy za granicą kraju.

Odpowiedz