Nowe wymagania dla zwolnienia z niemieckiego myta – minimalna pojemność zbiorników na gaz

Licząc na zwolnienie z niemieckich opłat drogowych, wielu polskich przewoźników postanowiło zainwestować w instalacje CNG. Stworzyli w ten sposób samochody dwupaliwowe, które do końca przyszłego roku miały jeździć po Niemczech bez opłat.

Początkowo dokładane instalacje jak najbardziej spełniały swoją rolę. W połowie roku BAG zaskoczyło jednak wszystkich publikacją nowych wytycznych. Określały one w jaki sposób instalacja ma być wpisana w dowód, a także jaką część spalanego paliwa ma stanowić gaz. W efekcie wielu przewoźników zostało narażonych na kary.

Posiadacze ciężarówek z instalacjami CNG zamierzają rozwiązać tę sprawę w sądzie, o czym pisałem tutaj. Tymczasem BAG opublikowało właśnie kolejne wymagania, mające obowiązywać już za kilka dni. Nowe wytyczne wejdą w życie 1 października i narzucą minimalną pojemność dołożonych zbiorników na gaz.

By ciężarówka mogła skorzystać ze zwolnienia z opłat drogowych, musi zostać wyposażona w zbiorniki na gaz ziemny o pojemności co najmniej 300 litrów. Ewentualnie, w przypadku LNG, może to być zbiornik o pojemności co najmniej 115 kilogramów. Kto natomiast tego wymagania nie spełni, będzie musiał płacić za drogi.

BAG podkreśla też, że nowe wytyczne będą działały wstecz. Wszystkie dwupaliwowe ciężarówki, które posiadają mniejsze zbiorniki na gaz, zostaną usunięte z listy pojazdów zwolnionych z opłat. Wykonanie nimi przejazdu bez opłaconego myta będzie więc wiązało się z otrzymaniem kary.