Nowe tachografy także dla ciężarówek spoza UE? Propozycja i wschodni sprzeciw

Dopiero co skończyłem pisać artykuł o wdrożeniu anten DSRC w kolejnym europejskim kraju. To oznacza dalsze zaostrzenie kontroli nad kierowcami ciężarówek, zwłaszcza w obliczu obowiązkowej wymiany tachografów na nowe. Od razu pojawia się jednak pytanie, czy ciężarówki spoza Unii Europejskiej również będą podlegały pod te zaostrzone mechanizmy?

Według obecnego stanu rzeczy, konieczność instalowania inteligentnych tachografów najnowszej generacji – łączących się z antenami DSRC, a także odnotowujących każde przekroczenie granicy – nie dotyczy ciężarówek z „krajów trzecich”. Oznacza to, że ciężarówki na przykład zza wschodniej granicy będą mogły korzystać z prostych, tańszych i mniej restrykcyjnych urządzeń. Stąd też wziął się kolejny apel polskich władz oraz przewoźników w sprawie pozaunijnych firm transportowych.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Polska złożyła szczególną propozycje w Komitecie Transportu Lądowego Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ). Przewidziano w niej właśnie rozszerzenie wymogów dotyczących tachografów, wprowadzając inteligentne urządzenia najnowszej generacji także w ciężarówkach z „krajów trzecich”. Tym samym na przykład przewoźnicy z Ukrainy musieliby się wyposażyć w nowe tachografy, by podlegać znacznie łatwiejszym kontrolom.

Czy propozycja ta ma szansę na realizację? Swoją aprobatę wyraziła Komisja Europejska, co oznacza, że Polska może liczyć na długą listę sprzymierzeńców. Co więcej, mają już trwać prace nad stosowną nowelizacją konwencji o czasie pracy, a w okolicach października lub listopada mają pojawić się nowe informacje na ten temat. Niemniej są dwa kraje, które jednoznacznie sprzeciwiają się takiej zmianie. To Białoruś oraz Rosja, które również zasiadają w EKG ONZ, a przy tym mają obecnie ogromny problem z dostosowywaniem się do nowych technologii, w wyniku wojennych sankcji. Głośno zrobiło się o tym już pod koniec 2022 roku, gdy Rosjanie zostali całkowicie odcięci od produkcji nowych kart kierowców. Pisałem o tym w następującym tekście: Rosja i Białoruś nadal odcięte od kart kierowców – w Genewie poprosiły o wyjątek