Nowe tachografy gubią kontakt z satelitą – przewoźnicy dopłacą za nowe anteny?

Fot. ILT

 

Inteligentne tachografy drugiej generacji pozostają bardzo dużą nowością. Ledwie roku temu zaczęto montować ja do wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów, a za kolejne pół roku stanie się to obowiązkowe także w ciężarówkach używanych. Tymczasem już pojawiają się doniesienia o problemach technicznych, mogących wymagać nawet dodatkowych inwestycji.

Sprawę nagłośniło hiszpańskie stowarzyszenie przewoźników Fenadismer, w oparciu o informacje otrzymywane od swoich członków. Zgłaszają oni problemy ze zrywającym się sygnałem satelitarnym, opartym na europejskich satelitach Galileo i realizowanym przez specjalne anteny, dołączane do tachografów. Ma to występować przede wszystkim przy pochmurnej pogodzie, a także w wysoko zabudowanych terenach miejskich, czyniąc zapisy ruchu ciężarówki niekompletnymi. To z kolei naraża przewoźników na sankcje finansowe przy ewentualnej kontroli, zwłaszcza w transporcie międzynarodowym.

Według Fenadismer, rozwiązaniem problemu ma być montowane anten zewnętrznych, wyprowadzanych poza wnętrze kabiny. Od strony technicznej jest to jak najbardziej możliwe, a wręcz zaleca się to przy wymianie tachografów w ciężarówkach używanych. Niemniej może to też oznaczać dodatkowy wydatek oraz ponadprogramową wizytę w warsztacie.

Na koniec przypomnę trzy daty wprowadzania nowych tachografów do ciężarówek używanych. Są one zależne od daty pierwszej rejestracji danego pojazdu:

Do 31 grudnia 2024 roku: 

Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w tachografy analogowe lub podstawowe tachografy cyfrowe. W praktyce mowa o pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy, na trasach wiodących przez choć jedną wewnątrzunijną granicę.

Do 21 sierpnia 2025 roku: 

Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w inteligentne tachografy pierwszej generacji. Mowa więc o samochodach, których pierwsza data rejestracji przypadnie na okres między 15 czerwca 2019 a 21 sierpnia 2023 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy, na trasach wiodących przez choć jedną wewnątrzunijną granicę.

Do 1 lipca 2026 roku:

Inteligentne tachografy drugiej generacji muszą stać się wyposażeniem samochodów ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony, które wykonują zarobkowy transport międzynarodowy przez choć jedną wewnątrzunijną granicę. Będzie to dotyczyło zarówno pojazdów nowo rejestrowanych, jak i tych używanych.