Nowe systemy od Volvo Trucks – radar ostrzeże przed potrąceniem przy wysiadaniu

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się wielu nowości z zakresu wyposażenia samochodów ciężarowych. To efekt nowych unijnych przepisów, które latem 2024 roku wprowadzą nową listę obowiązkowych elementów wyposażenia dla wszystkich ciężarówek nowo rejestrowanych w Unii Europejskiej.

Z całą listą tych wymogów możecie zapoznać się pod tym linkiem. Jeśli natomiast chodzi o przykłady konkretnych rozwiązań, to dzisiaj swoje nowe elementy wyposażenia zaprezentowała firma Volvo Trucks. Trzy z nich odnoszą się do nowych wymogów unijnych, a dwa kolejne wręcz poza te wymogi wykraczają. Od razu też wyjaśnię, że nowości jest tylko pięć, gdyż część wymaganych elementów już się w ofercie Volvo Trucks znajdowała. Wystarczy więc, że latem przyszłego roku firma zamieni je z opcji w standard.

Wszystkie opisywane poniżej nowości trafią we wrześniu bieżącego roku do modeli FH, FM oraz FMX. Trzy pierwsze rozwiązania, a więc tylko te obowiązkowe, będą od końca bieżącego roku montowane do modeli FL oraz FE.

A. Systemy wynikające z unijnych wymogów:

Front Short Range Assist

Przedni radar i kamera posłużą do wykrywania, czy ktoś lub coś znajduje się tuż przed ciężarówką. Za pomocą sygnału wizualnego i dźwiękowego system ostrzeże kierowcę o zbliżającym się ryzyku kolizji. System ten ma działać przy ruszaniu z miejsca oraz przy jeździe z niską prędkością.

Inteligentny asystent prędkości

Ta funkcja informuje kierowcę o ograniczeniach prędkości, automatycznie wykrywając znaki drogowe. System wyświetli ograniczenie właściwe dla danego typu pojazdu, a także będzie mógł ostrzec kierowcę, za pomocą alertów wizualnych i dźwiękowych, w przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu.

System monitorowania ciśnienia w oponach

System ten monitoruje ciśnienie w oponach zarówno ciężarówki, jak i naczepy lub przyczepy. Nowe rozporządzenie stanowi, że jeśli ciśnienie spadnie o 20% poniżej właściwego poziomu, kierowca powinien zostać o tym poinformowany za pośrednictwem wyświetlacza kierowcy. System Volvo Trucks umożliwi jednak kierowcy uruchomienie ostrzeżeń także przed mniejszymi spadkami, a nawet przed nadmiarem ciśnienia.

B. Systemy wykraczające poza unijne wymogi:

Ostrzeżenie przed uderzeniem w drzwi

Ten system ostrzeże kierowcę, jeśli do otwartych drzwi kabiny będzie zbliżał się inny samochód, rowerzysta lub pieszy. Ma to więc zapobiegać zderzeniom z drzwiami, a przy okazji też potrąceniom wysiadających kierowców. System ten będzie aktywny na postoju, przez dwie minuty po wyłączeniu silnika.

Auto Hold

Funkcja Auto Hold to dobrze już znany asystent ruszania pod wzniesienie, teraz wchodzący także do wyposażenia standardowego. Utrzyma on ciężarówkę w bezruchu do momentu wciśnięcia przez kierowcę pedału przyspieszenia.