Nowe stawki niemieckiego myta zatwierdzone, czyli znacznie taniej dla najnowszych i najstarszych maszyn

HII1925

Niemiecki parlament zatwierdził nowe stawki myta, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. I tak w 2015 roku posiadacze ciężarówek Euro 6 zapłacą o nawet 15 proc. mniej niż dotychczas – w pojazdach do trzech osi będzie to 12,5 centa za kilometr, natomiast przy większej ilości kół zapłacimy 13,1 centa.

Żadnych szczególnych powodów do zarówno obaw, jak i zadowolenia, nie mają posiadacze pojazdów zgodnych z Euro 5. W przypadku pojazdów minimalnie czteroosiowych mogą oni liczyć na nieco ponad 1 proc. obniżki, zaś w przypadku „solówek” zauważalna będzie minimalna zmiana w górę.

Powody do radości mają natomiast posiadacze najstarszych pojazdów – od Euro 4 do Euro 1. Zapłacą oni o nawet 40 proc. procent mniej niż dotychczas. Wszystko dlatego, że według nowych unijnych przepisów najwyższa opłata może być tylko dwa razy większa od opłaty minimalnej, w tym przypadku dotyczącej ciężarówek z Euro 6. Alblas się na pewno ucieszy 😉

Wszystkie powyższe zmiany oznaczają spore zmniejszenie wpływów do niemieckiego budżetu. Między 2015 a 2017 Niemcom ubędzie z wpływów z myta jakies pół miliarda euro czyli naprawdę sporo. Dlatego też Niemcy już zapowiedzieli, że w najbliższym czasie zajmą się opracowywaniem kolejnych zmian w mycie – mają one objąć opłatami 1000 km dróg niższej kategorii, a także przesunąć granicę opłacania myta do 7,5 tony. Mogłyby one pewnie wejść w życie w 2016 roku.