Nowe skrzynie dla ciężkich wywrotek Scanii – wzmocnione wersje z szerszymi zębami

Wraz z wprowadzeniem nowych silników z serii Super, Scania zaczęła całkowicie żegnać się z manualnymi skrzyniami biegów. By natomiast branża wydobywcza lub budowlana otrzymała przy tym godne zastępstwo, producent właśnie poinformował o premierze dwóch nowych przekładni, które trafią do produkcji jesienią bieżącego roku.

Nowe skrzynie otrzymają oznaczenia G25CH oraz G33CH, gdzie litery „H” wskazują na wariant wzmocniony, od angielskiego słowa „heavy”, czyli „ciężki”. Głównym wyróżnikiem tych wersji mają być bardziej wytrzymałe, szersze koła zębate, zdolne dzięki temu przenosić większe obciążenia. Wszystko natomiast po to, by trafić przede wszystkim do ciężkich wywrotek, pracujących na terenie kopalni oraz budów.

Podobnie jak w przypadku słabszych wersji, do użytku konwencjonalnego, G25CH oraz G33CH zaoferują 14 biegów do przodu (w tym 2 pełzające) oraz 8 biegów wstecznych. Cała sekwencja ma być kończona nadbiegiem, o przełożeniu 0,78:1, a maksymalny przenoszony moment obrotowy ma różnić się w zależności od wariantu. Dla G25CH  będzie to 2500 Nm, obsługując silniki o mocy do 460 KM, natomiast dla G33CH przewidziano 3300 Nm, pozwalając nawet na pracę z 16-litrowymi „V-ósemkami”.

Na zdjęciu: 60-tonowa, afrykańska wywrotka spod Kielc – ghańska premiera z polskim elementem