Nowe samochody ze Starachowic – Autobox szykuje elektryczne ciężarówki oraz ulepszonego Honkera

W nawiązaniu do tekstu ze stycznia 2018 roku:

Ciężarówki marki Star mogą wrócić do produkcji – Grupa Zasada chce zainwestować w ich powrót

Na polskim rynku samochodów użytkowych mogą pojawić się bardzo ciekawe nowości. Mowa tutaj o samochodach krajowego montażu, a nawet krajowej marki, mogących trafić także do użytku cywilnego. Wszystko za sprawą firmy Autobox Innovations, mającej swoją siedzibę w Starachowicach i należącej do Sobiesława Zasady.

Przez ostatnie kilkanaście lat Autobox specjalizował się w modernizacjach Starów 266. Z czasem zaczęto robić to na naprawdę szeroką skalę, zdobywając przy tym pokaźne zamówienia od wojska. Co więcej, by modernizacje były naprawdę kompleksowe, nawiązano współpracę z Chińczykami. Od koncernu CNHTC zaczęto kupować nowe kabiny, a nawet zaczęto eksperymentować z chińskimi silnikami.

Pod koniec sierpnia Autobox poczynił natomiast zupełnie nową inwestycję. Przejęto pełną dokumentację oraz prawa do produkcji samochodów terenowych marki Honker. Tym samym Autobox będzie mógł wprowadzić na rynek zmodernizowane Honkery, dostarczają je przede wszystkim dla polskiego wojska. Sama marka Honker ma zostać zachowana, a zmodernizowany model Honker M-AX mają bazować na napędzie i podwoziu z 3-litrowego Iveco Daily 4×4 (powyżej).

Co zaś z pojazdami cywilnymi, o których wspomniałem na wstępie? Tutaj Autobox ma pracować nad zupełnie inną nowością, tym razem o dystrybucyjnym charakterze. Otóż firma zamierza wprowadzić do sprzedaży lekką, elektryczną ciężarówkę, mającą typowo azjatycki układ kabiny. Pojazd ten ma oferować techniczne DMC do 4,5 tony i powstanie przy bezpośredniej współpracy z Chińczykami.

Wszystko wskazuje na to, że bazą dla dystrybucyjnego Autoboxa będzie Foton Aumark S (powyżej). Jak na „chińczyka”, jest to samochód stosunkowo nowoczesny i prawdopodobnie nienajgorzej wykonany. Można go kupić między innymi w Australii, a w Chinach jeżdżą setki elektrycznych oraz tysiące spalinowych egzemplarzy. Wariant na prąd oferuje zasięg do 220 kilometrów zasięgu i przeznaczony jest do pracy w centrach miast. Jeden z Czytelników spotkał też kiedyś ten pojazd w Niemczech, o czym pisałem tutaj.

Swoją drogą, mamy tutaj przykład historii zataczającej koło Otóż marka Foton częściowo należy do koncernu Daimler, bardzo blisko współpracując z Mercedesem. Autobox należy zaś do wspomnianego Sobiesława Zasady, który od lat jest z Mercedesem związany. W latach 90-tych do Zasady należał Jelcz i był to okres bliskiej współpracy z Mercedesem. W tym samym czasie Zasada prowadził też w Polsce montownię ciężarowych Mercedesów, a także był ich oficjalnym dystrybutorem.

Wnętrze spalinowej wersji Fotona Aumarka S: