Nowe Renault C520 dla firmy z branży leśnej – wersja po ostatniej modernizacji

Ciężarówki marki Renault Trucks zyskują ostatnio sporą popularność w polskiej branży leśnej. Można być wręcz zaskoczonym, jak szybko i skutecznie francuska marka zdołała wkroczyć na ten specjalistyczny rynek. Teraz mamy natomiast kolejny przykład na to zjawisko, wszak jeden z pierwszych egzemplarzy nowej Gamy C w Polsce okazał się właśnie trzyosiowym „leśnikiem”.

Renault Gamy C przeszło na początku roku podobną modernizację, jak szosowa Gama T. Pojazd otrzymał między innymi przeprojektowaną deskę rozdzielczą z dwoma ekranami, dolne łóżko z bardziej komfortowym materacem oraz nowe systemy elektroniczne, takie jak na przykład radary „martwego pola” po obu stronach nadwozia. I właśnie takie wyposażenie znajdziemy w zielonym Renault C520, zamówionym przez przewoźnika z północnej Wielkopolski.

Według oficjalnego podziału producenta, Gama C ma być pojazdem szosowo-terenowym, stojącym w połowie drogi między autostradową Gamą T oraz czysto offroadową Gamą K. Prezentowany egzemplarz doskonale do tego podziału pasuje, co widać chociażby po układzie zawieszenia. Na wszystkich trzech osiach zastosowano poduszki pneumatyczne, połączone ze stabilizatorami o zwiększonej sztywności, co nie uczyni z ciężarówki terenowego potwora, ale pozwala tymczasowo zwiększyć prześwit, utrzymując go do prędkości 10 km/h. Swoją drogą, to już kolejna leśna „Renówka” w Polsce, która jeździ właśnie na poduszkach (więcej na ten temat pisałem tutaj).

Zdjęcia jeszcze z placu firmy Hydrofast:

Jeśli chodzi o źródło napędu, to mamy tutaj 13-litrowy, 520-konny silnik z pojedynczą turbiną. Został on połączony z zautomatyzowaną przekładnią OptiDriver w wersji XTrem, oferującą biegi pełzające do przodu i do tyłu, układ chłodzenia ze wzmocnioną chłodnicą, a także oprogramowanie do jazdy terenowej. Dalej znajdują się dwie osie napędowe, tworzące układ 6×2. Otrzymały one przełożenie 2,83 bez redukcji na zwolnicach, a także blokady mechanizmu różnicowego.

Zwieńczeniem wszystkiego jest oczywiście specjalistyczna zabudowa. Skorzystano tutaj z aluminiowych produktów białostockiej firmy Hydrofast, takich jak ławy Hydrofast HF5, połączonych z również aluminiowymi podzespołami fińskiej marki Alucar. Żuraw załadunkowy to produkt słoweńskiej marki Tajfun, model LIV120K z pełną kabiną.

Wracając natomiast do popularności ze wstępu, pojawia się jeszcze jedna ciekawostka. Otóż prezentowany zestaw był częścią sobotniego wydarzenia „Projekt Leśnik”, zorganizowanego w Pile, gdzie Iwo Graczyk, handlowiec u dealera Nijwa, miał przyjemność symbolicznie wydać aż… siedem różnych ciężarówek dla przedsiębiorstw z branży leśnej.