OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 17 Marzec, 2015

Nowe przepisy rozprawią się z nieuczciwymi firmami, czyli rejestr przewoźników i odwołanie po nowemu

witd_wroclaw_kontrola_a4_noc

To jedna z tych rzeczy, o których nie do końca wiem jak pisać – czy to coś pozytywnego, czy może jednak spory problem? No bo z jednej strony w Polsce nie brakuje firm, które puszczają w trasy ciężarówki z niesprawnymi hamulcami, montują wyłączniki tachografów, czy też bezlitośnie przeładują swoje pojazdy. Z drugiej jednak strony nie brakuje też sytuacji, gdzie jakaś uczciwa firma musi walczyć z systemem, próbując odwołać się od kary, którą trudno nazwać sensowną, albo po prostu powinie jej się noga i trafi jakiś jednorazowy, ale za to bardzo widowiskowy mandat. O czym jednak mówię? Chodzi mi o zmiany w przepisach Ustawy o transporcie drogowym.

Rząd pracuje nad nowelizacją w przepisach, która ma przede wszystkim zmienić system odwoływania się od kary. Obecnie sprawa wygląda tak, że firma otrzymująca mandat chociażby z systemu viaTOLL może odwołać się od tej decyzji, a do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd kary płacić nie musi. Teraz kolejność ma zostać odwrócona – karę zapłacimy tak czy siak, a dopiero potem otrzymamy ewentualną odpowiedź sądu na nasze odwołanie. Do tego planuje się ustalić granicę przedawnienia na aż pięć lat zamiast obecnych 24 miesięcy.

Do tego projekt znowelizowanych przepisów przewiduje także utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Będzie to częściowo upubliczniony rejestr, w którym znajdziemy informacje o wszelkich karach nakładanych przez ITD na przedsiębiorstwa transportowe, a także o osobach, którym odebrano prawo do zarządzania transportem. Co ważne, pomysł na taki rejestr jest jednym z wymogów Unii Europejskiej.

Po co chce się wprowadzić wszystkie te nowości? Oczywiście aby poprawić sytuację uczciwych firm i kierowców, a jednocześnie ułatwić wybór odpowiedniego przewoźnika, wystrzegając się przy tym “kombinatorów”. Powyższe nowości są na razie projektem, więc ewentualna data wprowadzenia ich w życie nie jest jeszcze znana.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. sioju napisał(a):

  Pomysł z tym rejestrem jest bardzo dobry, oby go szybko wprowadzili. Coś podobnego funkcjonuje chyba w stanach i dotyczy kierowców i ma to wpływ na wysokość stawek ubezpieczeniowych.

 2. vneb napisał(a):

  Z rejestrem to raczej dobre działanie. Ale co do kar, to już nie raz pisałem jakie byłyby skuteczne: uziemić auto na jakiś czas plus kara finansowa. W zależności od wielkości przewinienia od miesiąca do np roku.

 3. Luka napisał(a):

  Przepis przeczy zasadzie domniemania niewinności, która jest wykorzystywana w postępowaniach administracyjnych.

 4. bogu winny napisał(a):

  Luka – na jakim ty świecie żyjesz ?????

  Domniemanie niewinności – w TYM KRAJU ?????

  Ha ha ha ha ha …………… Proszę , miej litość.

  Musisz udowodnić , że jesteś niewinny i może , powtarzam , Może ci uwierzą……..

  Q….. polska i polaczki………

  Każdy to złodzie i kombinator……… nie ma niewinnych.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.