OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 20 Grudzień, 2018

Nowe, oficjalne stawki niemieckich opłat drogowych – jest drożej, a cennik ma zmieniony układ

Nowe stawki niemieckich opłat drogowych w końcu zostały podane do oficjalnej wiadomości. Nowy cennik ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku i znacząco zwiększy koszty wykonywania przewozów.

Pełen nowy cennik możecie pobrać tutaj lub przejrzeć w przeglądarce dokumentów PDF, która znajduje się pod tekstem (nie działa na urządzeniach z Androidem). Zanim jednak do tego przejdziecie, proponuję krótkie omówienie.

Największe zmiany mają czekać posiadaczy ciężarówek Euro 6, stanowiących lwią część transportu międzynarodowego. Dotychczas jeden kilometr przejechany 5-osiowym zestawem Euro 6 kosztował 0,135 euro. Od 2019 roku stawka ma natomiast zostać podniesiona do 0,187 euro. Innymi słowy, za każdy przejechany kilometr przewoźnicy zapłacą o 5 centów więcej, co stanowi wzrost o niemal 40 procent.

Sporo zmieni się także w kwestii układów osi. Przejazd zestawami czteroosiowymi ma teraz kosztować tyle samo, co w przypadku ciężarówek pięcioosiowych. Tym samym kupowanie dwuosiowych naczep straci rację bytu, podobnie jak łączenie dwuosiowych ciężarówek z dwuosiowymi przyczepami.

Jeszcze inne zmiany spotkają te firmy, które eksploatują lżejsze pojazdy. Od 1 stycznia, co szerzej wyjaśniałem tutaj, w urządzeniach do opłat będzie trzeba wprowadzać dane tonażowe. Wszystko dlatego, że opłaty będą teraz zależały nie tylko od ilości osi oraz klasy emisji spalin, ale także od DMC pojazdu. Wyróżni się przy tym trzy podstawowe kategorie – poniżej 12 ton, do 18 ton oraz powyżej 18 ton.

Trzeba też pamiętać, że wraz z nowymi stawkami wprowadzone zostaną nowe ulgi. Przez najbliższe dwa lata z opłat całkowicie zwolnione będą ciężarówki na gaz ziemny w formie płynnej lub sprężonej (LNG oraz CNG). To samo ma dotyczyć pojazdów z silnikami elektrycznymi.