Nowe muzeum ciężarówek marki Tatra otwarte już od środy – oto co zobaczymy w środku

Zdjęcia i dodatkowe informacje: Muzeum nákladních automobilů TATRA

Po naprawdę imponującej przeprowadzce, którą unikalne ciężarówki wykonały po prostu na kołach, nowe muzeum ciężarówek marki Tatra kończy przygotowania do otwarcia. Oficjalna inauguracja nastąpi w najbliższą środę, będąc dostępnym dla szerokiej publiczności.

Od 17 listopada, godziny 9 rano, nowe muzeum będzie działało przy ulicy Husova 1326/13, w miejscowości Koprivnice, zaledwie 50 kilometrów od polskiej granicy w Cieszynie. Jego uroczystego otwarcia dokona sam Karel Loprais, czyli jeden z najbardziej zasłużonych kierowców ciężarówek w historii rajdu Dakar.

Po tym uroczystym otwarciu, muzeum ma być stale dostępne od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9 do 16. Obecnie będą też obowiązywały obostrzenia epidemiologiczne, z limitem 150 osób na jednoczesnym zwiedzaniu.

Podkreślam, że nowe muzeum będzie skupiało się tylko na samochodach użytkowych. W praktyce mowa o ciężarówkach oraz nielicznych autobusach, dla których przygotowano naprawdę niemałą halę. Dzięki temu ciężkie pojazdy będą wyeksponowane znacznie lepiej niż miało to miejsce w dotychczasowym, osobowo-ciężarowym obiekcie.

Jak wspomniałem, nawet najbardziej unikalne ciężarówki wykonały przeprowadzę na własnych kołach. Wyjazd ze starego muzeum mogliście zobaczyć w artykule zatytułowanym Historyczne Tatry odpaliły po 24 latach i wyjechały na drogi. Poniżej zamieszczam zaś film z wjazdu na nową halę, w wykonaniu unikalnego, kopalnianego modelu T-147.

Tatra T-147 to mało znana wywrotka z końca lat 50-tych, wyposażona w 14,8-litrowy silnik V12. Pojazd miał przewozić ładunki o wyjątkowo ciężkim charakterze, przez co na zaledwie 5 m3 przestrzeni ładunkowej przypadało ponad 9 ton ładowności. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz i odnaleziono go w 2004 roku, w Hiszpanii, a więc dosłownie na drugim końcu Europy. Stąd też dawne, madryckie rejestracje pamiątkowo umieszczone na zderzaku.

Ten sam samochód po przywiezieniu z Hiszpanii, w 2013 roku:

Bratislavská župa from Bratislava, Slovakia, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons