Nowe Iveco Daily w wersji zasilanej CNG, czyli włoska premiera na branżowej wystawie NGV 2014

nowe_iveco_daily_cng

W dniach 7-10 lipca 2014 r., w brukselskim Brussels Kart Expo, odbyła się „Międzynarodowa wystawa i warsztaty NGV Europa” – doroczne wydarzenie, którego już piątą edycję zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Pojazdów Zasilanych Gazem Ziemnym i Biogazem. Miało ono na celu oczywiście promowanie tego typu pojazdów na naszym kontynencie.

Na NGV 2014 nie mogło oczywiście zabraknąć firmy Iveco, która jest wiodącym europejskim producentem pojazdów użytkowych zasilanych CNG oraz LNG. Co więcej, Iveco postanowiło objąć funkcję „Złotego Sponsora i Wyłącznego Dostawcy Usług Transportowych”, a ponadto przywiozło do Brukseli ważną premierę. Ową premierą było oczywiście nowe Daily, które można już kupić w wersji Natural Power zasilanej CNG. Co ciekawego zaoferuje nam to auto? Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji tego modelu, lista rzeczy ciekawych i pożytecznych jest raczej długa.

Po pierwsze, nowe Daily Natural Power dostępne jest w ogromnej ilości wariantów. Nie ogranicza nas tutaj ani DMC, które może wynosić do 3,5 do 7 ton, ani nawet rozmiary nadwozia. W przypadku zasilanego gazem furgonu dostępny rozstawi osi to od 3520 do 4100 mm, natomiast w wersji pod zabudowę jest mowa o rozstawie osi od 3450 do 4750 mm, a także maksymalnej długości pojazdu 6190 mm.

Poza tym w Daily Natural Power znajdziemy 3-litrowy silnik Natural Power, który jest o około 5 db cichszy niż konstrukcje wysokoprężne, a jednocześnie generuje 136 KM oraz 350 Nm. Do tego ma on oferować bardzo niskie koszty eksploatacji, które dodatkowo obniżymy dzięki przyciskowi EcoSwitch. Momentalnie zmienia on charakterystykę silnika, który staje się mniej dynamiczny, ale jednocześnie też bardziej ekonomiczny. Do tego dochodzi układ EcoMac, na który składa się inteligentny system chłodzenia oraz odzyskujący energię alternatora, co razem z EcoSwitch pozwala ograniczyć zużycie paliwa o nawet 5,5 proc. względem poprzedniego Daily.

Zasięg Daily Natural Power to między 300 a 400 km, oczywiście w zależności od warunków. Do tego dochodzi jeszcze awaryjne 100 km, które przejedziemy na niewielkim zbiorniku benzyny.

Moje wrażenia z krótkiego obcowania z nowym Daily można przeczytać TUTAJ, zapraszam!