DAF po raz kolejny poszerza ofertę ciężarówek z silnikami Euro 6. Kilka miesięcy temu holenderski producent przedstawił trzyosiowe podwozia pod zabudowę na bazie modeli CF oraz XF, natomiast teraz czas na warianty czteroosiowe. Co ważne, są wśród nich nie tylko podwozia, lecz także ciągniki siodłowe, które sprawdzą się na przykład w transporcie ponadgabarytowym. Poza tym rozszerzenie gamy przewiduje auta z dwiema osiami przednimi i dwiema tylnymi lub jedną osią przednią i tridemem na tyle.
Szczególnie dużo czteroosiowych konstrukcji przewiduje rozszerzona gama modelu CF. Wśród nich jest na przykład podwozie FAC z dwiema przednimi osiami skrętnymi, jedną tylną napędową oraz jedną wleczoną z podwójnym ogumieniem. Ten sam układ trzech pierwszych osi ma model FAX, lecz jego czwarta oś jest skrętna. Auta tego typu mogą mieć techniczne DMC na poziomie 37 ton i powinny sprawdzić się przy transporcie na przykład ciężkich kontenerów lub jako autocysterna.
Kolejnym wariantem serii CF jest zupełnie nowa wersja FAQ, czyli podwozie z tridemem. Jego główną zaletą ma być zwrotność dzięki obecności dwóch osi skrętnych, trzeciej osi napędowej oraz czwartej osi również skrętnej. Tego typu konstrukcja ma mieć techniczne DMC na poziomie 36 ton i powinna sprawdzić się w bardzo ciężkim transporcie miejskim, czyli na przykład jako śmierciarka. Tridem znajdziemy również w wariancie FAK, który dostępny jest zarówno jako CF, jak i jako większy XF. Mamy w nim dwie osie skrętne, jedną napędową oraz jedną wleczoną z podwójnym ogumieniem. DMC jest tutaj wyliczone na 35,5 tony, zaś głównym przeznaczeniem tego typu maszyn ma być transport kontenerów morskich oraz na odpady.
Jeśli natomiast chodzi o ciągniki siodłowe, to DAF przewiduje tutaj czteroosiowego XF FTM – ciągnik z tridemem o napędzie 8×4. Auto tego typu może stworzyć zestaw o masie nawet 120 ton, więc znajdzie ono zatrudnienie przede wszystkim w transporcie ponadnormatywnym. Techniczne DMC sięga w przypadku tego auta aż 41 ton. Jest to więc najcięższe auto ze wszystkich wymienionych, a jednocześnie można się spodziewać, że spotkanie go w Polsce będzie najłatwiejsze. Czteroosiowe podwozia szosowe nie są bowiem w naszym kraju praktycznie wcale spotykane, oczywiście z uwagi na surowe przepisy ograniczające DMC.
Na zdjęciach, od góry: DAF XF FTM oraz DAF CF FAK (źródło: DAF)