Nowe czeskie opłaty dla ciężarówek już od grudnia – firmom zaleca się przygotowanie z wyprzedzeniem

1 grudnia 2019 roku Czechy wprowadzą nowy system poboru opłat drogowych. Miejsce obecnego operatora, firmy Kapsch, zajmie czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Dotychczasowe urządzenia do poboru opłat zostaną zastąpione nowymi boxami, opartymi na technologii satelitarnej.

Wszystkie firmy jeżdżące do Czech będą musiały wymienić dotychczasowe urządzenia pokładowe, niezależnie od tego, czy rozliczają się w systemie pre-paid, czy post-paid. Co też ważne, nowe czeskie urządzenie nie będzie działało na terenie Słowacji, pomimo zaangażowania w przedsięwzięcie słowackiej firmy SkyToll.

Zaletą nowego systemu ma być zgodność z unijnymi wytycznymi EETS. Dzięki temu czeskie opłaty będzie można w przyszłości podpiąć pod międzynarodowe rozliczenia, umożliwiające płacenie w kilku krajach przy pomocy jednego urządzenia. To zaś uprości rachunki i oszczędzi miejsce na przedniej szybie pojazdu.

Informację na temat nowego czeskiego systemu rozesłała firma DKV Euro Service. Jej przedstawiciele zachęcają przewoźników do jak najszybszego zgłoszenia się po nowe urządzenia do opłat. Samo DKV rozpocznie rejestrację firm do systemu już 2 września, natomiast urządzenia zaczną być rozsyłane 20 dni później.