Nowe ciężarówki w Bułgarii oraz w Polsce – u nas przypada dwa razy więcej na osobę

Sporo się w tym roku mówi o zmianach w sprzedaży pojazdów. To oczywiście efekt koronawirusa, który sporo namieszał w statystykach i stworzył niespotykane dotąd straty. A skoro już takie tematy pojawiają się w mediach, postanowiłem przygotować małe porównanie z innym, szczególnym państwem Unii Europejskiej.

Krajem tym jest Bułgaria. Tamtejsi przewoźnicy bardzo mocno weszli na europejski rynek, będąc znanym z powszechnego wykonywania przerzutów oraz kabotażu. Dla Polaków często są oni poważnymi konkurentami, nierzadko godząc się na niższe stawki. Na bułgarskich rejestracjach często jeżdżą też bardzo tani kierowcy, w tym obywatele pobliskiej Macedonii.

W samej Bułgarii sytuacja gospodarcza jest znacznie gorsza niż w Polsce. Tamtejszy przychód krajowy brutto na osobę (PKB) wyniósł w 2018 roku 9,3 tys. dolarów, czyniąc Bułgarię najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Dla porównania, w Polsce PKB z 2018 roku było niemal dwukrotnie wyższe, wynosząc 15,4 tys. dolarów.

Nie bez znacznie jest też niezbyt korzystne położenie Bułgarii, z dala od najbogatszych części kontynentu. Dla przykładu, między Sofią a Zagłębią Ruhry mamy 1,9 tys. kilometrów, podczas gdy z Warszawy do Zagłębia jest równy tysiąc. A przy tym Bułgaria jest po prostu mniejsza i ma pięć razy mniej ludności, nieco ponad 7 milionów.

Dosyć wstępu, czas na konkrety. Będą to dane z pierwszym dziesięciu miesięcy bieżącego roku, a więc od stycznia do września włącznie.

Bułgarskie statystyki podaje się do 12 ton oraz powyżej 12 ton. Trudno więc porównać to ze statystykami polskimi, gdzie podaje się dane do 16 ton oraz powyżej 16 ton. Dlatego też skupię się na samych ciągnikach, wszak tam właściwie wszystkie ciężarówki są pojazdami co najmniej 18-tonowymi. Są to też zwykle pojazdy do transportu międzynarodowego, a więc właśnie te, które parkują obok polskich zestawów na parkingach całej Europy.

I tak w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy Bułgarzy zarejestrowali 1158 nowych ciągników samochodowych. Wśród nich były następujące marki:

DAF: 335
Volvo Trucks: 274
Renault Trucks: 170
Scania: 133
Mercedes-Benz: 109
Iveco: 80
MAN: 46
Ford Trucks: 11

Dla porównania, w Polsce, również w ciągu dziewięciu miesięcy, zarejestrowano 9088 nowych ciągników samochodowych. Niemal dziewięciokrotnie więcej niż w Bułgarii i tym samym prawie dwa razy więcej na jednego mieszkańca. A ranking marek był następujący:

DAF: 2285
Volvo Trucks: 1645
Scania: 1566
MAN: 1425
Mercedes-Benz: 1258
Renault Trucks: 387
Iveco: 323
Ford Trucks: 93