Nowe ciężarówki marki Avia zaczynają trafiać do dealerów – demonstracyjna flota liczy 60 egzemplarzy

W nawiązaniu do tekstu:

Avia wraca do Europy Środkowo-Wschodniej – odświeżony pojazd ma silnik Euro 6

Zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego roku, ciężarówki marki Avia wracają na europejski rynek. Tydzień temu czeski producent poinformował o wyprodukowaniu 60 egzemplarzy demonstracyjnych. Trafią do dealerów z całej Europy, prezentując potencjalnym klientom nowy model.

Wśród tych dealerów mamy liczne placówki w Czechach oraz na Słowacji, a także pojedyncze przedstawicielstwa w Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Bułgarii, Rosji, Estonii oraz na Litwie. Ponadto wszyscy ci dealerzy mogą liczyć na nowe zapasy części zamiennych, pochodzące z właśnie uruchomionej produkcji.

Jaki ma być najpopularniejszy model? Avia stawia przede wszystkim na wersję D120 4×2, mającą napęd na jedną oś i 12-tonowe DMC. Samochód wyposażono w 4,4-litrowy silnik marki Cummins, który oferuje 180 KM i spełnia normy Euro 6 lub Euro 5. Dobór tej normy zależy od kraju przeznaczenia – czy mówimy o terenie Unii Europejskiej, czy o Rosji oraz Turcji.

Wkrótce ma się też rozpocząć produkcja modelu D120 4×4. Ten wyposażony będzie w napęd na cztery koła, umożliwiający jazdę w średnio zaawansowanym terenie. W ofercie są też Avie o niższym tonażu, zaledwie 7,5-tonowe.

Dla przypomnienia: Od 2006 roku czeska marka Avia należała do indyjskiego koncernu Ashok Leyland. W tym czasie pojazd skutecznie zniknął z europejskiego rynku, a i jego produkcja w stu procentach została przeniesiona do Azji. Teraz jednak czas na wielki powrót. Avia ponownie została bowiem ponownie sprzedana, tym razem trafiając w ręce koncernu z Czech.

Dzisiejsze Avie nadal wykorzystują kabiny produkcji indyjskiej, związane z koncernem Ashok Leyland. Montaż pojazdu odbywa się jednak w Czechach, w zakładach produkcyjnych w Přelouču. Czesi twierdzą też, że w porównaniu z Avią okresu indyjskiego, nowa generacja ma aż 45 proc. nowych elementów.

Rzut oka na wnętrze: