Trzy nowe Actrosy dla brytyjskiej policji – niepozorne ciągniki pozwolą zajrzeć do kabin ciężarówek

Trzy białe Mercedesy Actros z układem osi 4×2 oraz wąskimi kabinami typu StreamSpace – oto najnowszy ciężarowy zakup brytyjskiej policji. Pojazdy te będą służyły do kontrolowania kierowców ciężarówek, pozwalając policjantom zajrzeć do wnętrza kabin.

Niełatwo będzie rozpoznać te ciężarówki z zewnątrz. Oświetlenie typowe dla pojazdów uprzywilejowanych jest bardzo skromne, przewidując niebieskie stroboskopy w atrapie chłodnicy oraz czerwone na tylnej ścianie. Najważniejsze elementy wyposażenia to natomiast kamery. Urządzenia te nagrają kierowców w ich ciężarówkach, mając przy tym szerokokątne obiektywy.

Opisywanymi ciężarówkami będą jeździli policjanci po specjalnym przeszkoleniu. Można się ich spodziewać na terenie kraju, choć jest wielce nieprawdopodobne, że zatrzymają Was oni do kontroli. Raczej przekażą oni informacje do kolegów w mniejszych radiowozach, które jadą kawałek za policyjną ciężarówką i mają za zadanie ściągać delikwentów z drogi.

Dotychczas brytyjska policja korzystała z ciężarówek marki Scania oraz DAF. A jak wygląda efektywność takich kontroli? Bardzo ciekawy przykład znajdziecie w tym tekście: 4176 kierowców ukaranych dzięki nieoznakowanej ciężarówce – policyjny DAF ma mnóstwo pracy.