Nowa Scania Super w barwach Girteki – powrót po latach oraz pytanie o prędkości

Powyżej: zdjęcie z archiwum LKW-infos.eu:

Flota firmy Girteka były kiedyś pełna ciężarówek marki Scania. Konkretnie był to model 124G 420, zamawiany z kabinami typu Topline i spełniający normy Euro 3. Pojazdy te dało się spotkać w kilku różnych konfiguracjach, w zestawach z chłodniami, z klasycznymi naczepami plandekowymi, czy nawet jako zestawy przestrzenne na małych kołach. Warto też podkreślić, że w owym czasie Girteka nie była jeszcze szczególnie duża flotą, plandeki wyraźnie wskazywały na specjalizację w trasach Rosja-Europa, a same Scanie kupowano jeszcze w czasach, gdy w Świecku stało się w kolejce do granicy.

Gdy „czwórki” odeszły na emeryturę, Girteka na dobre zmieniła upodobania flotowe. Na wiele lat firma przesiadła się na Volva FH, już w 2017 roku świętując odebranie ich 4-tysięcznego egzemplarza. Następnie zaczęto też zawierać duże transakcje z Mercedesem, a po tym przyszły zamówienia na całe setki, a może nawet tysiące DAF-ów. Ostatnio pojawiły się też pewne rodzynki we flocie, w postaci nowych MAN-ów TGX, ale za to do ciężarówek marki Scania nigdy na dobre nie wrócono (za wyjątkiem małego eksperymentu z LNG). Aż tu nagle do sieci zaczęły trafiać zdjęcia takiego oto ciągnika:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Константин Булацкий (@bulatski_kanstantsin)

Oto  Scania 460R Super, która otrzymała już najnowsze barwy firmy Girteka. Pojazd wyposażony jest w układ napędowy nowego typu, dopiero co wprowadzany na rynek, a konfiguracja wygląda też na stosunkowo bogatą, zwłaszcza w porównaniu z dosyć ubogimi DAF-ami XF nowej generacji, które w ostatnim czasie trafiały do tej floty. Zauważyć można przy tym chociażby radary „martwego pola”. Choć oczywiście pozostaje pytanie, czy będzie tych pojazdów więcej i czy otrzymają podobną specyfikację? Jak na razie ani Girteka, ani Scania nie podają w tym zakresie żadnych szczegółów, więc na dokładne informacje trzeba jeszcze poczekać. Wśród samych kierowców mówi się co prawda o większym zamówieniu i powrocie Girteki do Scanii, ale wszystko to tylko doniesienia nieoficjalne.

A na koniec mam pewne przemyślenie. Otóż bardzo jestem ciekawy na jakie przełożenie tylnego mostu zdecydował się tutaj litewski gigant i jak rozwiąże kwestię zależności między nadbiegiem a ogranicznikiem prędkości. Trzeba tutaj bowiem podkreślić, że układ napędowy typu Super został stworzony do pracy na wyjątkowo niskich obrotach. Radzi sobie nawet z 800 obr/min, a przy tym otrzymuje specjalne skrzynie z nadbiegiem, działającym praktycznie tylko przy wysokich prędkościach. W efekcie wyniki zużycia paliwa przy 85 i 90 km/h mogą być tutaj bardzo podobne. Tymczasem Girteka słynie z wyjątkowo wolnej floty, która na autostradach utrzymuje prędkości 80-82 km/h i jest w tym celu stosownie blokowana.

Przykładowe obroty na nadbiegu, 87 km/h most 2,53: