Nowa Scania R650 z zupełnie płaskim dachem – to specjalistyczny zestaw do przewozu dłużycy

Nowe modele w specjalistycznych konfiguracjach to rzecz, która zawsze wzbudza zainteresowanie. Uznałem więc, że warto pokazać nową Scanię serii R z firmy S-Trans, przekazaną właśnie do użytku w holenderskiej branży drzewnej.

Ten trzyosiowy ciągnik łączy 650-konny silnik V8, napęd typu 6×4 oraz najniższy możliwy wariant kabin. Ma on całkowicie płaski dach, a więc pozbawiony jest nawet podwyższenia znanego z szoferki typu „Normal”. Dzięki temu za oraz nad kabiną zmieścił się żuraw rozładunkowy marki Palfinger. Zmieszczono tam też podłużną belkę świetlną LED, zajmującą niewiele miejsca, a w nocy doskonale poprawiającą widoczność.

Za ciężarówką jedzie naczepa marki Doll, doskonale przystosowana do przewozu dłużycy. Po pierwsze, jest ona rozciągana i tym samym weźmie na pokład nawet 20-metrowy ładunek. Po drugie, osie naczepy mają hydrauliczny układ skrętu. Ułatwia on manewrowanie i może być obsługiwany z kabiny kierowcy. Po trzecie natomiast, tylna część zabudowy ma hydrauliczny układ przesuwania. W przypadku przewożenia krótszych drzew, tylne kłonice można więc przesunąć do przodu, ułatwiając sięganie do nich żurawiem.

Opisywany pojazd został przekazany przez dealera marki Scania z miasta Drachten. Również ta placówka opublikowała dołączone do tekstu zdjęcia.