Nowa Scania AXL całkowicie pozbawiona jest kabiny, ale za to napędza ją spalinowy silnik

Pod względem ciężarówek pozbawionych kabin, Szwedzi ewidentnie chcą mieć rolę prekursora. Ich producenci mają już na swoim koncie kilka tego typu prototypów. Najnowszym z nich jest natomiast Scania AXL, której publiczna premiera odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

Scania AXL to czteroosiowa wywrotka, mająca pracować głównie w warunkach kopalnianych. W praktyce oznacza to ruch po prywatnych drogach, gdzie nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z autopilota. Komputer ma w stu procentach odpowiadać za prowadzenie pojazdu i dlatego też postanowiono całkowicie zrezygnować z kabiny.

Zakres działania radarów, kamer oraz lidarów:

Jest też w tym wszystkim pewna ciekawostka. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy, że wszelkiego rodzaju prototypy mają elektryczny napęd. Tymczasem Scania AXL otrzymała po prostu silnik spalinowy, mogący znacznie ułatwić wdrożenie pojazdu do użytku. Co natomiast z ekologią? Tutaj Scania tłumaczy, że AXL ma jeździć głównie na biopaliwach.

Prezentacja filmowa:

Jak już wspomniałem, oficjalna premiera pojazdu odbędzie się już za tydzień. Zaplanowano ją na 2 października, gdy w Szwecji będą trwały Dni Innowacji Grupy Traton, zrzeszającej Volkswagena, Scanię oraz MAN-a. Kiedy natomiast można spodziewać się testów modelu AXL w rzeczywistym użytku? O tym jak na razie Scania nie wspomina.

Nawiązując natomiast do wstępu, chciałbym przypomnieć inne szwedzkie pojazdy bez kabin. Mowa tutaj przede wszystkim o ciągniku siodłowym Volvo Vera, a także o podwoziu pod zabudowę Einride T-Pod. Oba przechodzą już testy w codziennej pracy, o czym możecie przeczytać między innymi tutaj oraz tutaj.

Dodatkowe zdjęcia: