Nowa odsłona aplikacji do planowania załadunku

Publikacja na zamówienie

Goodloading – uznany za jeden z topowych startupów logistycznych w Europie, otrzymał dofinansowanie na stworzenie nowego algorytmu. We współpracy z naukowcami, powstanie innowacyjne rozwiązanie pozwalające planować załadunek jeszcze szybciej i bardziej efektywnie.

Prace nad nowym algorytmem trwały dwa lata, podczas których przebadano pół miliona przypadków testowych. Ostatecznie, powstało kilkadziesiąt algorytmów, a wśród nich także te samouczące się, które będą się rozwijać wraz z kolejnymi projektami użytkownika. Jesienią planowane są pierwsze testy beta z użytkownikami, a ostateczna wersja ma pojawić się na wiosnę przyszłego roku.

Goodloading w obecnej wersji wykorzystywany jest przez firmy transportowe, produkcyjne i spedycyjne w 90 krajach na świecie. ,,Jak wynika z doświadczenia naszych użytkowników, są oni w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu dzięki aplikacji – w zależności od skomplikowania projektu, zyskują od 30 minut do nawet 2 godzin w porównaniu z tradycyjnym planowaniem załadunku‘’ – mówi Martyna Strzoda z Goodloading. ,,Nasza aplikacja nieustannie się rozwija dzięki zaangażowanym użytkownikom, którzy zgłaszają nam swoje potrzeby. Stworzenie nowego algorytmu, pozwoli nam dodać wiele kluczowych funkcjonalności, które ze względu na pewne ograniczenia aktualnego algorytmu, nie mogły się w niej pojawić’’ – dodaje.

Na czym polega innowacyjność nowej odsłony Goodloading?

Głównym problemem podczas planowania załadunku jest ilość danych, które trzeba przetworzyć. W przypadku standardowych europalet pomoc programu nie jest potrzebna, ale gdy pojawia się wiele ładunków o różnych wymiarach cały proces zaczyna się komplikować. Oprócz wymiarów i kształtu ładunku, trzeba wziąć pod uwagę jego wagę, kolejność układania, zasady piętrowania, a czasem także kilka miejsc załadunku i rozładunku. Do tego, dochodzi jeszcze kwestia przestrzeni ładunkowej, jej rodzaj, ładowność, wymiary wewnętrzne samej przestrzeni, ale także drzwi oraz ewentualnych elementów wewnątrz. To jeszcze nie wszystko – ładunek musi być załadowany bezpiecznie – stąd należy uwzględnić prawa fizyki, punkty ciężkości czy naciski na osie.

Nawet doświadczonemu logistykowi taki załadunek może zająć kilka godzin. Nowe algorytmy w Goodloading i powstałe dzięki nim liczne funkcjonalności, pozwolą przygotować taki projekt nawet w ciągu kilku minut.

,,Goodloading zyska wiele nowych funkcjonalności. Między innymi będzie to obsługa piętrowania, dużo bardziej rozwinięta od aktualnie dostępnej. W aplikacji pojawią się także mniej standardowe przestrzenie ładunkowe, takie jak kontenery lotnicze. Kolejne funkcje będziemy odkrywać już przed samą premierą nowej wersji aplikacji’’ – tłumaczy Bogumił Paszkiewicz, CEO Goodloading. ,,Program zyska także nowy wygląd. Do współpracy zaprosiliśmy projektanta specjalizującego się w grafice 3D i współczesnych rozwiązaniach przyjaznych użytkownikowi. Pomimo kilkudziesięciu nowych funkcjonalności korzystanie z nowego Goodloading nie powinno przysporzyć żadnych problemów nawet osobie, która dopiero zapoznaje się z programem’’ – dodaje.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.