Nowa marka ciężarówek w Polsce – BYD zaczyna sprzedaż przez Grupę Inter Cars

Jeszcze niedawno wydawało się zupełnie niemożliwe, by na polskim rynku przyjęła się jakaś marka poza „wielką siódemką”. Grupie Inter Cars udało się jednak czegoś takiego dokonać, rozpoczynając autoryzowany import ciężarowych Fordów i tylko w ubiegłym roku dostarczając je we 650 egzemplarzach. A teraz ta sama grupa startuje z nowym projektem, wprowadzając do Polski jeszcze jedną markę, tym razem całkowicie elektryczną i pochodzącą z Chin.

O marce BYD część z Was być może już słyszała. W Chinach to niekwestionowany lider sprzedaży pojazdów elektrycznych, zarówno tych osobowych, jak i mających charakter użytkowy. W branży autobusowej firma szczyci się wręcz mianem lidera na skalę światową, dostarczając pasażerskie elektryki do 23 krajów, w już ponad 4200 egzemplarzach (w tym bardzo liczne do Europy). Jeśli natomiast chodzi o ciężarówki, to BYD ma już na swoim koncie na przykład pierwsze ciągniki siodłowe 6×4 dostarczone do klienta ze Stanów Zjednoczonych (opisywane tutaj). Polska jest więc kolejnym etapem ogólnoświatowej ekspansji i stąd też umowa na oficjalne przedstawicielstwo, podpisana z Grupą Inter Cars w dniu dzisiejszym. A konkretnie podpisano ją ze spółką Armatus, należącą do tej grupy i mającą specjalizować się właśnie w sprzedaży elektryków.

Na rynku europejskim, a więc także w Polsce, BYD postanowił rozpocząć ciężarową sprzedaż od niewielkich furgonów, a także od podwozi pod zabudowy. Właśnie takie pojazdy wchodzą więc teraz na polski rynek, a początkowa oferta ma obejmować trzy modele. Pierwszy z nich to niewielkie auto dostawcze BYD ETP3, mające zaledwie 2,4-tonowe DMC. Dalej pojawia się 7,5-tonowe podwozie pod zabudowę BYD ETM6, o typowo azjatyckiej, wąskiej i krótkiej kabinie, stworzonej z myślą o ruchu miejskim. Trzeci model to natomiast pełnoprawna, ciężka ciężarówka, czyli 19-tonowy BYD ETH8. Ten pojazd stoi na 22,5-calowych kołach, ma kabinę o pełnej szerokości, a nawet został wyposażony w część sypialną, w razie gdyby kierowca miał odbyć nim sporadyczną pauzę.

Odnośnie tego ostatniego zdania, trzeba przypomnieć, że mowa o pojazdach elektrycznych. Maksymalny zasięg ma więc tutaj wynosić około 200 kilometrów, kierując te pojazdy głównie do zadań lokalnych. Tutaj BYD też podkreśla, że wszystkie elementy elektrycznego napędu, w tym między innymi baterie, osie napędowe zintegrowane z silnikami, czy sterowniki do napędu, są jego autorskim dziełem. W branży pojazdów elektrycznych to sytuacja bardzo daleka od oczywistej. Czy natomiast z europejskiego punktu widzenia nie jest to też powodem do obaw, z uwagi na ewentualne serwisowanie? Tutaj Grupa Inter Cars odpowiada, że jest przecież prawdziwym gigantem pod względem logistyki i magazynowania części zamiennych. Części do BYD-ów mają więc być w jej stałej ofercie.

Wnętrze modelu ETH8:

Jak natomiast wyglądają sprzedażowe plany świeżo upieczonego importera? Po początkowej fazie chce się uruchomić sześć punktów sprzedażowo-serwisowych, lokując je w okolicach Poznania, Wrocławia, Gdańska, Łodzi, Katowic, Warszawy oraz Krakowa. Z tego co najmniej pięć z nich ma być gotowych jeszcze w tym roku. Jak też określono to w czasie premiery, BYD ma wyróżniać się parametrami i technologią, a nie ceną, jako że wśród pojazdów elektrycznych firma chce uchodzić za markę premium. Mówiąc więc krótko, pomimo chińskiego pochodzenia nie będą to ciężarówki bardzo tanie. Za to w kwestii potencjalnych klientów liczy się głównie na odbiorców z branży dystrybucji. Będzie to tym łatwiejsze, że Grupa Inter Cars jest na co dzień obsługiwana przez około 2800 aut dostawczych i 500 ciężarówek, więc właśnie w tych zadaniach mają się teraz pojawić BYD-y. W dniu dzisiejszym odbyło się nawet przekazanie pierwszych furgonów ETP3 na tego typu potrzeby. Za to jak na razie nie przewiduje się wprowadzenia modelu ETH8 w wersji 6×2, z trzecią osią wleczoną. To oznacza, że przynajmniej na razie firma raczej nie będzie uderzała w rynek typowych podwozi komunalnych, na przykład do zbiórki odpadów.

Tyle pod kątem zapowiedzi i opisu teoretycznego. Za tydzień opowiem Wam natomiast nieco o praktyce, pokazując jak obsługuje się takiego BYD-a, jak jest on zbudowany, co oferuje w kabinie, jakie ma parametry napędu i jak zachowuje się na drodze. Na czwartek jestem już bowiem zapisany na jazdę testową, oczywiście od razu największym modelem ETH8.

Karta z danymi technicznymi modelu ETH8: